Rozśmieszyć człowieka to znaczy przywrócić go do życia - uważa Alosza Awdiejew, naukowiec i artysta estradowy, autor wydanej właśnie książki _Życie po śmiechu. Skrawki felietonów z „Charakterów”_.
- Śmiech jest furtką, która otwiera najlepsze strony osobowości. Co jest za tą furtką? Życie, a właściwie - życie po śmiechu, wszystkie barwy codzienności: pijani kierowcy, idee wiecznie żywe, wegetarianie i kochający inaczej, zdrady i miłości, politycy i brzydkie kobiety - przekonuje felietonista redagowanego w Kielcach magazynu psychologicznego „Charaktery”.
Życie po śmiechu to wybór felietonów opublikowanych na łamach „Charakterów” w latach 2001-2006. Autor - baczny obserwator różnych sfer rzeczywistości - ukazuje w nich świat odbity w ironicznym, krzywym zwierciadle.
Awdiejew urodził się w Stawropolu w południowej Rosji w 1940 roku. Od czasu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim mieszka w Krakowie. W 1976 r. związał się z Piwnicą pod Baranami. Od tego czasu łączy pracę naukową lingwisty z występami na estradzie. Nagrał kilkanaście płyt, grał w filmach, m.in. w „Ekstradycji” i telenoweli „Złotopolscy”.