Do księgarń trafiła książka Życie jest z przenikania. Szkice o twórczości Ryszarda Kapuścińskiego Bogusława Wróblewskiego .
O Ryszardzie Kapuścińskim i jego spuściźnie intelektualnej piszą m.in. Jerzy Bralczyk , Przemysław Czapliński , Małgorzata Czermińska , Michał Głowiński , Jerzy Jarzębski , Leszek Mądzik, Jarosław Mikołajewski , Jan Miodek .
Z Posłowia Alicji Kapuścińskiej:
Nie jestem języko-, ani literaturoznawcą, nie pretenduję więc do tego, abym mogła się wypowiadać o pisarstwie mego męża, Ryszarda, na równi z autorytetami, zabierającymi głos na łamach tej książki.
Byłam natomiast przed długie lata pierwszą czytelniczką jego tekstów, a niektóre fragmenty znałam na pamięć.
Ryszard nigdy nie dzielił się obszernie wrażeniami i przeżyciami z kolejnych podróży zaraz po powrocie. Były to krótkie, lapidarne informacje. Twierdził, że jeśli wszystko opowie, to później już tego nie napisze. Przechowywał więc w swojej pamięci to, co widział, poznał, czego doświadczył, a pamięć miał niezwykle pojemną i długotrwałą. *O wielu sytuacjach, zagrażających jego życiu, dowiedziałam się po latach z Wojny futbolowej , Hebanu czy Podróży z Herodotem . * Mój stosunek do jego twórczości jest – co zrozumiałe – bardzo osobisty, ale wysoką klasę jego pisarstwa potwierdzają liczne przekłady książek, znajdujące wielu czytelników w różnych stronach świata. Niemniej liczne też były nagrody, odznaczenia, a także doktoraty honorowe, których w kraju i za granicą.
Żal jednak, że nie zdołał napisać zaplanowanych trzech książek, do których już poczynił zaawansowane przygotowania: o podróży śladami Bronisława Malinowskiego , o Ameryce Łacińskiej i o rodzinnym swym mieście na Polesiu – Pińsku. Teraz, kiedy już nie doczekamy się kolejnych pozycji jego autorstwa, pora na podsumowania. Książka, którą mamy w ręku, stanowi – moim zdaniem – wszechstronne, wielogłosowe omówienie różnych aspektów jego pisarstwa. Pokazuje go też jako antropologa kultury, posiadającego umiejętność analizowania faktów i danych, zwłaszcza tych, znanych mu z autopsji.
Książka ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.