Trwa ładowanie...
d3yfyzy

Zrabowane polskie książki wciąż w niemieckich bibliotekach

d3yfyzy
d3yfyzy

W niemieckich bibliotekach nadal znajduje się około miliona książek zrabowanych podczas II wojny światowej - informuje „Rzeczpospolita”. Część z nich pochodzi z Polski. Nasze MSZ ma zająć się sprawą.

Arno Barnert, historyk i księgarz, sprawdził, co znajduje się na zapomnianych i zakurzonych półkach biblioteki miejskiej i uniwersyteckiej w Getyndze. Jak doniósł „Spiegel”, natrafił na książki pochodzące z Krakowa, Poznania i polskiego konsulatu w Lipsku. Trafiły tam w czasie wojny ze składnicy Wehrmachtu w Getyndze.

Pełnomocnik MSZ ds. restytucji polskich dóbr kultury prof. Wojciech Kowalski powiedział „Rzeczpospolitej”, że sprawa zostanie zbadana. Dodał, że jeśli chodzi o książki z konsulatu w Lipcu, Niemcy kilka lat temu przeprowadzili akcję ich poszukiwania, ale - jak twierdzili - niczego nie znaleźli.

Eksperci twierdzą, że Polska mogła podczas wojny stracić nawet 20 mln książek.Szacuje się, że w niemieckich bibliotekach znajduje się nadal około miliona zrabowanych książek - nie tylko z Polski, ale z różnych krajów. Arno Barnert zwrócił uwagę na takie pozycje kierownictwu getyńskiej biblioteki. Usłyszał, że lepiej, aby się takimi sprawami nie zajmował, bo... trudniej mu będzie uzyskać etat.

d3yfyzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yfyzy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj