Trwa ładowanie...

Złoty róg w Radomiu

Złoty róg w RadomiuŹródło: Inne
d1dwxqd
d1dwxqd

Wiernie odtworzona Tetmajerówka, plakaty, obrazy i tańczące chocholi taniec postacie z Wesela Wyspiańskiego - to elementy wystawy „Złoty róg”, którą od soboty można oglądać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wystawa poświecona jest w całości Stanisławowi Wyspiańskiemu i jego najbardziej znanemu dramatowi - Weselu .

Jak podkreśliła Ilona Pulnar, kurator wystawy, organizując ekspozycję radomskie muzeum wpisało się w obchody Roku Stanisława Wyspiańskiego (2007) i stulecia jego śmierci.

Wystawa składa się z kilku części. W pierwszej z nich znalazły się plakaty do różnych utworów dramatycznych Wyspiańskiego , m.in. Wyzwolenia, Warszawianki czy Nocy Listopadowej - począwszy od plakatu pochodzącego z 1920 roku aż po dzisiejsze.

d1dwxqd

Kolejna część poświęcona została biografii Wyspiańskiego . Jest ona ukazana m.in. poprzez zdjęcia udostępnione przez Muzeum Literatury, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Bibliotekę Jagiellońską.

Duże zainteresowanie zwiedzających budzi odtworzona we wnętrzu radomskiego muzeum Tetmajerówka. Znalazły się w niej autentyczne rzeczy pochodzące z domu Tetmajera , które wypożyczyła jego wnuczka Elżbieta Konstanty. Należą do nich m.in. skrzynia krakowska, ubranie Tetmajera i jego żony Jadwigi oraz cztery obrazy artysty.

Kolejna duża i ważna sekwencja wystawy to obrazy artystów związanych z Krakowem i z okresem Młodej Polski. Są tutaj prace: Włodzimierza Tetmajera , Jacka Malczewskiego, Wincentego Wodzinowskiego i Henryka Uziębły.

Najbardziej teatralną częścią ekspozycji jest ustawione centralnie duże koło, na którym stoją postacie występujące w Weselu . Koło obraca się w błękitnym świetle, a wraz z nim naturalnych rozmiarów bohaterowie Wesela – co jest nawiązaniem do kończącego dramat Wyspiańskiego chocholego tańca.

Na wystawie można też zobaczyć eksponaty wypożyczone z archiwum Andrzeja Wajdy: projekty scenograficzne Krystyny Zachwatowicz oraz fotosy z inscenizacji oraz realizacji filmowej Wesela Wajdy. Fragmenty filmu towarzyszą zwiedzającym wielokrotnie. Można je oglądać na 18 ekranach umieszczonych w salach wystawowych.

Ekspozycja czynna będzie do maja 2008 roku.

d1dwxqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dwxqd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj