Trwa ładowanie...
d18af79

Złota lista autorytetów

d18af79
d18af79

Papież Jan Paweł II i matka Teresa z Kalkuty są na pierwszych miejscach Złotej listy autorytetów gimnazjalistów. Na czwartym miejscu znalazła się księżna Diana, na piątym - Adam Małysz.

Lista powstała na podstawie prac nadesłanych przez 497 szkół z całej Polski na pierwszy etap Ogólnopolskiego Turnieju Interdyscyplinarnego Liga XXI wieku. Gimnazjaliści mieli zaprezentować w dowolnej formie sylwetki 6-10 osób cenionych lub podziwianych przez młodzież z ich szkoły. Papieża jako autorytet wskazało 408 szkół, matkę Teresę - 231. Na trzecim miejscu wymieniany był konkretny członek rodziny ucznia (mama, tata, babcia, dziadek, siostra, brat) - 206. Na księżnę Dianę wskazano 131 razy, na Małysza - 129.

Na szóstym miejscu uplasował się Jerzy Owsiak (109 wskazań), na siódmym - konkretny nauczyciel z konkretnej szkoły (97), na ósmym Maria Skłodowska-Curie (89), na dziewiątym kardynał Stefan Wyszyński (86), a na dziewiątym ksiądz pracujący w konkretnej parafii (71).

  1. miejsce zajęła Jolanta Kwaśniewska (66 wskazań), 12. Józef Piłsudski (57), 13. Robert Korzeniowski (51), 14. Janusz Korczak (49), a 15. Wisława Szymborska (43). Zajmujący pierwsze miejsce na liście papież Jan Paweł II to zdaniem gimnazjalistów osoba, która skupia w sobie wszystkie cechy uznawane przez nich za wartościowe - zdolność przebaczenia, umiejętność słuchania i dialogu z drugim człowiekiem, w tym również z młodzieżą, nieprzeciętną wiedzę i skromność.
d18af79

Matka Teresa z Kalkuty to zdaniem uczniów przykład wielkiej miłości i poświęcenia dla chorych i cierpiących. Księżna Diana, Jerzy Owsiak i Jolanta Kwaśniewska zostali wyróżnieni za działalność charytatywną. Małysz i Korzeniowski imponują młodym ludziom sukcesami sportowymi, a zarazem są dla nich uosobieniem wytrwałej pracy i uczciwej konkurencji.

Wyszyńskiego uczniowie cenią za wierność przekonaniom, Piłsudskiego za patriotyzm, Korczaka za wielką miłość do dzieci, Szymborską za talent, mądrość wyrażaną w wierszach i skromność w życiu osobistym. Skłodowska-Curie zasługuje zdaniem gimnazjalistów na miano autorytetu nie tylko jako naukowiec, ale również jako człowiek uparcie realizujący swoją pasję, dzielnie znoszący trudy życia, wrażliwy na krzywdy innych.
Organizatorem Ogólnopolskiego Turnieju Interdyscyplinarnego Liga XXI wieku są Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

d18af79
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18af79

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj