Trwa ładowanie...
teatr
23-04-2010 13:30

Zostawiam światło, bo zaraz wrócę

Zostawiam światło, bo zaraz wrócęŹródło: Inne
d3qyipp
d3qyipp

Z okazji obchodów 15. rocznicy śmierci Tadeusza Kantora krakowska Cricoteka wydała, książkę Zostawiam światło, bo zaraz wrócę.

Składają się na nią wspomnienia ponad 50 aktorów występujących w przedstawieniach Kantora . Wspomnienia zostały zebrane przez Jolantę Kunowską.

– Ta książka powstała zarówno z pragnienia dotknięcia tajemnicy tego fenomenu, jakim był twórca Teatru Cricot 2 i jego dzieło, jak i z potrzeby powrotu – wyjaśnia Kunowska we wstępie do książki.

Materiał przedstawia historię wielkiej przygody, jaką dla większości osób była współpraca z Kantorem . Jedną z nich jest aktorka, reżyser i pedagog krakowskiej PWST Marta Stebnicka. Grała Skierkę w „Balladynie” i Telemaka w „Powrocie Odyssa” - przedstawieniach realizowanych przez Podziemny Teatr Niezależny w czasie hitlerowskiej okupacji.

d3qyipp

– Kantor zawsze dominował. Charakterystyczna sylwetka, charakterystyczne ruchy, charakterystyczny sposób wyrzucania słów. Charakterystyczny chichot, wybuchał nagle i nagle się urywał – wspomina Stebnicka.

Podkreśla, że * Kantor wprowadzał swoich aktorów w świat awangardy* i kształtował ich wyobraźnię.
– Działał specyficzną metaforą i skrótem. Z tego wszystkiego nie zdawałam sobie dokładanie wtedy sprawy. Dziś wydaje mi się, że przeszłam wyjątkowe wyższe studia z fakultetu wyobraźni – podkreśla.

*Zobacz galerię zdjęć Tadeusza Kantora Zobacz galerię zdjęć Tadeusza Kantora*

Bracia bliźniacy Lesław i Wacław Janiccy występujący w większości spektakli wspominają, że kontakt z Kantorem dawał im poczucie obcowania z kimś, kto o coś walczy.

– W tym swoim zrywie był młodzieńcem, pomimo, że miał już swoje lata. Był bardzo żywotny i młody duchem – opowiadają.

d3qyipp

Kantor zapadł im w pamięć jako artysta, dla którego prawdziwa sztuka to walka.
– Nie chciał sponsorów, chciał być wolny. Jego aktorzy pracowali bez angaży, po prostu byli z Kantorem – wyjaśniają.

Wspomnieniowa publikacja towarzyszy wystawie „Aktorzy Teatru Tadeusza Kantora ” otwartej w galerii krakowskiej Cricoteki przy ul. Kanoniczej.

* Tadeusz Kantor był jednym z najwybitniejszych artystów europejskich II połowy XX wieku.* Urodził się w 1915 roku w Wielopolu Skrzyńskim, zmarł w 1990 roku w Krakowie. Był reżyserem, twórcą happeningów, malarzem, scenografem, pisarzem, teoretykiem sztuki, aktorem we własnych przedstawieniach, wykładowcą krakowskiej ASP.

d3qyipp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qyipp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj