Trwa ładowanie...
francja
23-04-2010 13:39

Znikające dzieła sztuki

Znikające dzieła sztukiŹródło: Inne
dh5hepx
dh5hepx

Siedemnaście tysięcy dzieł sztuki zniknęło z siedzib francuskich instytucji państwowych na całym świecie. Takie są wyniki raportu, który zostanie opublikowany w czerwcu. Już teraz przecieki na ten temat dostały się jednak do prasy.

Sto osiemdziesiąt tysięcy dzieł sztuki, obrazów, mebli, gobelinów i zabytkowych luster wypożyczyły muzea we Francji ministerstwom, ambasadom, Senatowi i Zgromadzeniu Narodowemu oraz prefekturom. Jedna dziesiąta z tej liczby zaginęła. Część z nich została ukradziona. Na czele instytucji państwowych, które w ten niechlubny sposób trafiły do raportu, znajduje się ministerstwo kultury. Policja prowadzi dochodzenie w pięciuset sprawach. Wiele z nich znajdzie się najprawdopodobniej na liście zagadek nigdy nierozwiązanych.

Ministrowie często nie zezwalali na dokonywanie inwentaryzacji. W połowie lat dziewięćdziesiątych ówczesny premier Balladur odmówił inspektorom kontroli siedzib podległych mu instytucji. Premier de Villepin, przeciwnie, nakazał ministrom dokonanie szczegółowego spisu posiadanego majątku i strat.

Niewielką liczbę dzieł sztuki udaje się jednak odzyskać. Jedną z nich jest chorągiew należąca do Marii Leszczyńskiej, żony Ludwika XV, którą pewien oficer armii zabrał ze sobą, odchodząc na emeryturę.

dh5hepx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh5hepx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj