Trwa ładowanie...
premiera
23-04-2010 13:21

Znawca win pisarzem lipca

Znawca win pisarzem lipcaŹródło: Inne
d1tn5kq
d1tn5kq

Książka pt.: Vinum. Sacrum et profanum Eugeniusza Kabatca, opatrzona podtytułem "Wino w kulturze, wino w naturze, wino na naszym stole", została wybrana Książką Lipca Warszawskiej Premiery Literackiej.

Eugeniusz Kabatc pokusił się w swej książce o stworzenie pewnego rodzaju przewodnika po świecie kultury wina. Można tu oczywiście znaleźć także podstawowe informacje na temat rodzajów win, roczników, tajników produkcji oraz szereg porad typu "co do czego".

Jednak przede wszystkim książka jest opowieścią o kulturach, w których wino odgrywało rolę symbolu czy sakralnego atrybutu. Autor rozpoczyna oczywiście od Biblii, gdzie w Pieśni nad pieśniami wino jest symbolem miłości. Prowadzi czytelnika m.in. przez świat greckich bachanalii i średniowiecznych klasztorów, gdzie również nie stroniono od tego "rozjaśniającego umysł i radującego duszę" trunku.

Książka, którą wydały Iskry, ilustrowana jest starannie wybranymi reprodukcjami obrazów nawiązujących w tematyce do picia wina.

Warszawska Premiera Literacka jest nagrodą przyznawaną przez warszawskich księgarzy dla najciekawszych i najstaranniej wydanych książek. Z dwunastu "książek miesiąca" wybierana jest potem "książka roku".

d1tn5kq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tn5kq