Trwa ładowanie...

Znamy najlepsze książki historyczne I półrocza 2013 roku!

Znamy rozstrzygnięcie I edycji plebiscytu na najlepszą książkę historyczną 2013 r. „Historia zebrana”! Internauci oraz jurorzy wybrali książki: Mariusza Urbanka „Brzechwa nie dla dzieci” (Iskry), „Gdy słońce było bogiem” (Iskry), „Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958–1962” (Czarne), „Szpiedzy i komisarze. Bolszewicka Rosja kontra Zachód” (Znak) i „Krwawa dekada” (Wydawnictwo Literackie).

Znamy najlepsze książki historyczne I półrocza 2013 roku!Źródło: "__wlasne
d4m459f
d4m459f

Znamy rozstrzygnięcie I edycji plebiscytu na najlepszą książkę historyczną 2013 r. „Historia zebrana”! Internauci oraz jurorzy wybrali książki: Mariusza Urbanka „Brzechwa nie dla dzieci” (Iskry), „Gdy słońce było bogiem” (Iskry), „Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958–1962” (Czarne), „Szpiedzy i komisarze. Bolszewicka Rosja kontra Zachód” (Znak) i „Krwawa dekada” (Wydawnictwo Literackie).

Plebiscyt organizują redakcje portalu historycznego Histmag.org i wortalu literackiego Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano blisko 5 tysięcy głosów) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek. – Rywalizacja była bardzo wyrównana, a poziom zgłoszonych książek bardzo wysoki. Do ostatniej chwili ważyły się losy głosowania – opowiada Sławomir Krempa (Granice.pl), współorganizator plebiscytu.

W kategorii „Okiem badacza” (książki naukowe i popularnonaukowe) uznanie internautów zdobyła książka: „Krwawa dekada” Andrzeja Andrusiewicza. – Dramatyzm, walki i spiski, świetny język niczym najlepsza proza, czy opowieść awanturnicza, aparat naukowy i to coś co sprawia że nie możemy się od niej oderwać aż do końca rozdziału, a potem następnego i następnego - wszystko jest. Czapki z głów, Wasze Miłości – uzasadniał swój wybór Robert Bogucki, internauta głosujący w plebiscycie.

W tej samej kategorii jury zdecydowało się wyróżnić publikację „Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958–1962” Franka Dikottera. – Książka wybitna. Szaleństwo totalitarnej utopii ukazane barwnie, bez patosu, ale w całej swojej brutalności. Nie można obok niej przejść obojętnie. – uzasadniał swój wybór członek jury, Michał Przeperski, juror.

d4m459f

W kategorii „W rolach głównych” (biografie i wspomnienia), internauci i jurorzy wskazali na tę samą pozycję: „Brzechwa nie dla dzieci” Mariusza Urbanka. – Do tej pory nazwisko Brzechwy kojarzyło się niemal wyłącznie z twórczością dla dzieci. Mariusz Urbanek postarał się, by to zmienić, a przy jego ogromnym doświadczeniu w pisaniu biografii o wynik można być spokojnym. – komentuje wybór Agnieszka Kowalska, jurorka.

W kategorii „Historia niebanalna” (książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy) internauci zdecydowali się wyróżnić książkę „Gdy słońce było bogiem” Zenona Kosidowskiego. – Opowieść o dziewiętnastowiecznej fascynacji odkryciami archeologicznymi w krajach egzotycznych. Pierwsze wydanie książki ukazało się w 1956 roku.

Wychowało się na niej kilka pokoleń czytelników, wśród nich wielu przyszłych archeologów, historyków i pasjonatów starożytnych kultur – czytamy w nocie wydawniczej poświęconej książce.

Z kolei jurorzy nagrodzili książkę: „Szpiedzy i komisarze. Bolszewicka Rosja kontra Zachód” Roberta Service'a. – O początkach Związku Radzieckiego wiemy coraz więcej. Są stopniowo odtajniane dokumenty, do których docierają historycy i sowietolodzy. Praca oparta została właśnie w głównej mierze na archiwach rosyjskich i amerykańskich. W efekcie powstała książka opisująca w sposób dogłębny kulisy dojścia bolszewików do władzy i pierwszych lat ich rządów na terenie dawnej carskiej Rosji.

d4m459f

Pozycja ta jest obowiązkową lekturą dla każdego, kto chce dowiedzieć się, dlaczego bolszewikom udało się zdobyć i utrzymać władzę nad Rosją.

– opowiada dr hab. Jarosław Kłaczkow z Polskiego Towarzystwa Historycznego, juror plebiscytu.

– To nie koniec czytelniczych emocji! – deklaruje Michał Świgoń (Histmag.org), współorganizator „Historii zebranej”. – W październiku na stronie internetowej konkursu: http://historiazebrana.pl wystartuje druga edycja plebiscytu, w której wyłonimy najlepsze książki historyczne II półrocza. - opowiada.

Zwycięskie publikacje zmierzą się w walce o tytuł najlepszej książki historycznej 2013 roku.

d4m459f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m459f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj