Trwa ładowanie...
Konstanty Ildefons Gałczyński
23 kwietnia 2010, 13:26

Znaczek na setne urodziny współtwórcy teatrzyku Zielona Gęś

Znaczek na setne urodziny współtwórcy teatrzyku Zielona G꜏ródło: Inne
d34mowr
d34mowr

W 2005 roku mija setna rocznica urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów ubiegłego stulecia.

Z tej okazji, 14 stycznia Poczta Polska wyda znaczek rocznicowy oraz kopertę Pierwszego Dnia Obiegu FDC z nadrukowanym wierszem poety, opatrzoną datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Konstanty Ildefons Gałczyński urodził się 23 stycznia 1905 roku w Warszawie. Związany był z grupą poetycką Kwadryga oraz pismami satyrycznymi i politycznymi stolicy, należał do bohemy artystycznej Warszawy. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku, dostał się do niemieckiej niewoli i wrócił do kraju w 1946 roku.

W latach powojennych współpracował z "Przekrojem", "Tygodnikiem Powszechnym", pisał dla krakowskiego kabaretu "Siedem kotów". Był twórcą słynnych humoresek "Teatrzyk Zielona Gęś", w której pojawiła się galeria postaci takich jak Osiołek Porfirion, Hermenegilda Kociubińska czy Zielona Gęś. Pisał wiersze i poematy (m.in. "Zaczarowana dorożka" - 1948), sztuki teatralne, słuchowiska radiowe. Zmarł 6 grudnia 1953 roku.

d34mowr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34mowr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj