Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli k. Radomia b臋dzie rozbudowane. W nowym budynku, kt贸ry powstanie w przysz艂ym roku, eksponowane b臋d膮 wystawy czasowe oraz organizowane konferencje.
Jak powiedzia艂 kierownik plac贸wki Tomasz Tyczy艅ski, zarz膮d wojew贸dztwa mazowieckiego przeznaczy艂 na budow臋 nowego budynku 4 mln z艂.
Obiekt powstanie w miejscu starej stajni. Stylistyk膮 ma nawi膮zywa膰 do zabudowa艅 folwarcznych.
- Poniewa偶 w dworku Gombrowicz贸w eksponujemy pami膮tki po pisarzu, w nowym obiekcie organizowane b臋d膮 wystawy czasowe i organizowane konferencje - wyja艣ni艂 Tyczy艅ski.
Opr贸cz sali wystawowo-konferencyjnej znajdzie si臋 tutaj tak偶e czytelnia, a w niej dost臋pne b臋d膮 m.in. utwory Gombrowicza , publikacje o autorze i jego tw贸rczo艣ci, pozycje z zakresu historii i teorii literatury oraz du偶y wyb贸r czasopism literackich.
Muzeum Witolda Gombrowicza , jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, mie艣ci si臋 w odrestaurowanym pa艂acyku we Wsoli, kt贸ry nale偶a艂 do starszego brata pisarza Jerzego. Witold Gombrowicz sp臋dza艂 tu wakacje. Znawcy jego tw贸rczo艣ci twierdz膮, 偶e tutaj w艂a艣nie powsta艂 zarys Ferdydurke .
Muzeum po艂o偶one jest przy trasie Warszawa - Krak贸w (90 km od Warszawy i 10 km od Radomia).
Plac贸wka jest oddzia艂em Muzeum Literatury w Warszawie. Na sta艂ej wystawie prezentowane s膮 nie tylko listy, r臋kopisy i dokumenty nale偶膮ce do Witolda Gombrowicza , lecz tak偶e cenne fotografie ze zbior贸w rodzinnych i pami膮tki po pisarzu. Przekaza艂a je m.in. 偶ona pisarza Rita Gombrowicz . S膮 w艣r贸d nich m.in. krawaty, fajki, laski, okulary, wieczne pi贸ro, fili偶anka, maszyna do pisania dwa ulubione fotele pisarza oraz walizka, z kt贸r膮 w 1939 roku Gombrowicz wyje偶d偶a艂 z Polski i kt贸ra towarzyszy艂a mu na emigracji.
Opr贸cz dzia艂alno艣ci wystawienniczej muzeum organizuje liczne spotkania literackie oraz koncerty.