Trwa ładowanie...
07-06-2017 01:19

Zmarła pisarka Anna Jokai

Węgierska pisarka Anna Jokai, której twórczość jest znana także w Polsce, zmarła w wieku 84 lat – poinformowała w poniedziałek Węgierska Akademia Sztuk (MMA) na swojej stronie internetowej.  

Zmarła pisarka Anna JokaiŹródło: Facebook
d127xy1
d127xy1

Węgierska pisarka Anna Jokai, której twórczość jest znana także w Polsce, zmarła w wieku 84 lat – poinformowała w poniedziałek Węgierska Akademia Sztuk (MMA)
na swojej stronie internetowej.

”Jej droga pisarska jest niepodobna do niczyjej innej: jej spojrzenie na życie, nazywane realizmem duchowym oraz spotkaniem płaszczyzny boskiej i ludzkiej, można traktować jako program moralny i pisarski” – podkreśliła Akademia.

Twórczość Jokai dzieliła się na dwa okresy: od debiutanckiej powieści ”4447” poruszała często temat poszukujących miłości kobiet. Jej późniejsze utwory miały charakter bardziej filozoficzny, rozważała w nich często o ludzkim losie.

d127xy1

W wielu jej utworach pojawiają się postaci pedagogów oraz temat powołania nauczycielskiego i sensu nauczania, którą to tematykę znała z własnego doświadczenia, gdyż w latach 60. sama uczyła w szkole podstawowej, a potem gimnazjum.

Na język polski były tłumaczone m.in. jej powieści ”4447”, „Słońca” i ”Nie lękajcie się”.(img|738992|center)

Jokai była na Węgrzech wielokrotnie nagradzana – jest m.in. laureatką nagrody Kossutha, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury i sztuki. Od 1990 do 1992 r. była prezesem Węgierskiego Związku Pisarzy.

(PAP)

d127xy1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d127xy1