Trwa ładowanie...
d1puckp

Zmarł Roman Bratny

W niedzielę, w wieku 96 lat, zmarł Roman Bratny. Pisarz, publicysta i scenarzysta filmowy. Autor powieści "Kolumbowie. Rocznik 20" opowiadającej o pokoleniu biorących udział w powstaniu warszawskim. O śmierci pisarza poinformowała PAP jego córka Julia Bratny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł Roman Bratny
(East News, Fot: Piotr Jaskow)
d1puckp

Powieściopisarz, poeta, dramaturg i scenarzysta. Urodził się w 5 sierpnia 1921 roku w Krakowie.

Debiutował wierszem "Pogarda" w konspiracyjnym piśmie "Dźwigary", które redagował od 1943 roku. Najbardziej znana powieść Romana Bratnego "Kolumbowie. Rocznik 20", wydana w roku 1957, doczekała się kilkudziesięciu wydań. Na jej podstawie nakręcono serial telewizyjny wyreżyserowany przez Janusza Morgensterna. Autor "Kolumbów..." był rówieśnikiem pierwszego pokolenia wychowanego w wolnej Polsce. Stworzył przejmujący portret swojej generacji.

Bratny, jego prawdziwe nazwisko brzmi: Mularczyk, kończył Akademię Nauk Politycznych w Warszawie. Pracował w wielu redakcjach tygodników społeczno-politycznych, m. in. "Nurt", "Nowa Kultura", "Odrodzenie". W czasie wojny działał w konspiracji (jego ojciec walczył w Armii Krajowej), po wyzwoleniu zaangażował się po stronie komunistycznej władzy.

d1puckp

W latach 1963-71 był zastępcą redaktora naczelnego "Kultury". W latach 1955-60 kierownikiem literackim zespołu filmowego "Studio", a w latach 1969-72 zespołu filmowego "Kraj". Za to w latach 1974-82 Bratny pracował, jako kierownik literacki Teatru Powszechnego w Warszawie.

Jest autorem kilkudziesięciu książek m.in. "Szczęśliwi torturowani", "Śniegi płyną", "Brulion", "Na bezdomne psy". Ostatnia, to wydana w 1995 roku autobiograficzna powieść "Anioł w butach z ostrogami".

Pisarz zmarł w niedzielę w wieku 96 lat.

Obejrzyj też: Znani, którzy odeszli w minionym roku

d1puckp

Podziel się opinią

Share

d1puckp

d1puckp