Trwa ładowanie...
d1uf42y

Zmarła Irena Conti di Mauro

d1uf42y
d1uf42y

Irena Conti di Mauro, polsko-włoska dziennikarka, zmarła w środę w podwarszawskim Konstancinie.

O śmierci dziennikarki, pisarki, poetki i wieloletniej członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu poinformowała Barbara Kolago, sekretarz tej Kapituły.

- Irena była wspaniałą, wrażliwą na potrzeby drugiego człowieka osobą. Kiedy usłyszała o czyjejś krzywdzie, zwłaszcza krzywdzie dziecka, bardzo się przejmowała i zawsze starała się przyjść z pomocą - powiedział Marek Michalak, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Według Michalaka, Conti di Mauro odznaczała się też niezwykłą wrażliwością jako poetka.
- Pisała przepiękne wiersze. Podziwiał je zarówno ks. Jan Twardowski, jak i Ojciec Święty (Jan Paweł II), czemu dał wyraz w liście do niej - powiedział.
Dodał, że poetka od kilku lat cały dochód ze swoich tomików poezji przeznaczała na budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy.

Irena Conti Di Mauro urodziła się Warszawie. Dokładna data urodzin nie jest znana. Najczęściej podawany jest rok 1939. Sama poetka ukrywała jednak datę urodzin, co wiązało się z jej żydowskim pochodzeniem i przejściami w czasie wojny.

d1uf42y

Mauro di Conti była autorką książek poetyckich, reportaży literackich i opowiadań, a także przekładów poezji, między innymi ks. Jana Twardowskiego, który był z kolei admiratorem jej twórczości. Wiersze Conti di Mauro cytował także papież Jan Paweł II.

Polskie wiersze poetki ukazywały się nakładem wydawnictwa Czytelnik w tomach: Ziemia nieobiecana i Cztery pory pieśni nieustającej oraz w wydawnictwie PIW I tylko miłość..., Miłość-Czułość-Dobroć i Miłość-Pokora-Pojednanie, składające się na Trylogię Sycylijską.

Cały dochód ze sprzedaży Trylogii Sycylijskiej poetka przekazała na zakup okien do budowanego w Świdnicy Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej. W 2007 roku na ten cel przeznaczyła cały dochód ze sprzedaży książki I co teraz z tą miłością? wydanej z okazji 40-lecia Orderu Uśmiechu.

W 2007 r. ona sama została uhonorowana Orderem Uśmiechu. Była też wieloletnim członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, reprezentując w niej państwo włoskie.

d1uf42y

Za swoją działalność w dziedzinie zbliżania kultur polskiej i włoskiej uhonorowana została wieloma nagrodami i wyróżnieniami.

We Włoszech odznaczono ją Złotym Medalem Amnesty International przy Nagrodzie Literackiej im. Luigi Russo, Nagrodą Poezji i Krytyki miasta Tagliacozzo, główną nagrodą na XV Biennale di Poesia Ascendista w Messynie, Nagrodą Poetycką im. Elio Vittorini na Sycylii za liryki.

W Polsce Conti di Mauro została uhonorowana m.in. odznaką Zasłużonego dla Kultury Polskiej, nagrodą ZAiKS-u, nagrodą międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu oraz za działalność charytatywną na rzecz dzieci - Nagrodą Humanitarna Victoria 2002, statuetką Dziecięcej Nagrody SERCA.

d1uf42y

Była członkiem Akademii Historii i Literatur Słowiańskich im. Adama Mickiewicza w Bolonii, Członkiem Honorowym Heraldycznej Akademii Sztuki i Literatury La Crisalide w Katanii, Członkiem - Profesorem Honoris Causa Akademii Św. Łukasza w Antwerpii.

W jednym ze swoich utworów zapewniała: „Każdy człowiek może stać się/ Wspaniałym cudotwórcą/ Kiedy nie czeka na ten wielki cud/ Tylko z małych cudów/ Które zdarzają się codziennie/ Potrafi uzbierać ten wielki”.

d1uf42y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uf42y