Trwa ładowanie...
d12i8f6
świata
23-04-2010 13:20

Zmarł Zygmunt Szkocny - twórca najmniejszych książek świata

d12i8f6
d12i8f6

W Katowicach zmarł Zygmunt Szkocny - twórca najmniejszych książek świata. W lipcu skończyłby 92 lata. Od 1934 r. piórkiem technicznym i tuszem napisał 165 miniaturowych dzieł. Jego Alfabet łaciński - o wymiarach 0,8 na 1 mm - trafił do Księgi Rekordów Guinnessa.

W 1934 r. Szkocny wyczytał w gazecie, że królowa holenderska ma książeczkę wielkości znaczka pocztowego. Postanowił zrobić taką samą (20 na 15 mm) - była poświęcona historii III Powstania Śląskiego. Jedną z ostatnich miniksiążek Szkocny poświęcił Guinnessowi. Napisał jego biografię (3 na 4 mm) - 600 liter na 40 stronach.

Stworzenie jednej książeczki zabierało dwa-trzy miesiące. Mimo sędziwego wieku Szkocny miał znakomity wzrok, tylko sporadycznie korzystał z okularów. Książeczki były pisane ręcznie, na cieniutkim, pelurowym papierze, zszywane jedwabną nitką i oprawiane w cielęcą skórkę. Potem autor umieszczał je na specjalnych postumentach, kształtem i formą nawiązujących do tematyki książki.

W swoim domu w Katowicach Szkocki urządził Muzeum Najmniejszych Książek Świata. Niewielki pokoik odwiedzali goście z całego świata.

d12i8f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12i8f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj