Francuski pisarz rosyjskiego pochodzenia Vladimir Volkoff, autor licznych powieści historycznych i szpiegowskich, zmarł w nocy z wtorku na środę w wieku 72 lat - poinformował jego francuski wydawca, nie podając przyczyny zgonu pisarza.
Volkoff pochodził z rodziny emigrantów rosyjskich; był ciotecznym wnukiem kompozytora Piotra Czajkowskiego. Urodził się 7 listopada 1932 roku w Paryżu. Ukończył studia na Sorbonie, był profesorem Uniwersytetu w Liege.
W latach 1957-1962 służył w wojsku, m.in. w Algierii. Potem został publicystą i pisarzem. W latach 1966-1993 mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Jego niewzruszona postawa, demaskowanie komunistycznych kłamstw i wierność prawdzie ściągnęły na niego gniew lewicowych kręgów na Zachodzie.
Pisał powieści, dramaty, poezje, eseje i biografie. Wielki admirator Aleksandra Sołżenicyna, zabłysnął w 1979 roku powieścią Le retournement (Powrót), w której sowiecki tajny agent przechodzi na stronę Zachodu i wraca na łono Kościoła prawosławnego.
W 1982 roku otrzymał nagrodę Akademii Francuskiej za powieść Montaż (w Polsce wydana w latach 80. przez Polonia Book Found i przedrukowana w drugim obiegu ).
Francuski minister kultury Renaud Donnedieu de Vabres oddał hołd pisarzowi, nazywając go wielką osobowością francuskiej i międzynarodowej sceny literackiej i wirtuozem języka.
Zdaniem francuskiego wydawcy pisarza, Pierre-Guillaume'a de Roux, Powrót Volkoffa to dzieło ważne, książka bardzo nowoczesna, w której teologia miesza się ze szpiegostwem.
– W sercu problematyki poruszanej przez jego książki zawsze była teologia – dodał.
Volkoff, zafascynowany możliwościami i metodami manipulowania świadomością jednostek i całych grup ludzkich, przez lata badał metody dezinformacji i propagandy.
Dezinformacji poświęcił m.in. wydane w Polsce książki Montaż i Dezinformacja: oręż wojny. Ta ostatnia to antologia tekstów teoretyków i praktyków wojny psychologicznej, wybranych i komentowanych przez autora w ten sposób, by ukazać cele, metody i środki wpływania na opinię publiczną.
W roku 1999 Volkoff opublikował Traktat o dezinformacji. Od Konia Trojańskiego do Internetu, w którym podsumował swoje obserwacje w tej dziedzinie.