Trwa ładowanie...
d3rdlei
podróżnik

Zmarł Stanisław Szwarc-Bronikowski

Share
d3rdlei

Nestor polskich podróżników, publicysta, filmowiec Stanisław Szwarc-Bronikowski zmarł w piątek w wieku 93 lat - poinformowała żona zmarłego.

Urodził się 1 marca 1917 roku w Górkach koło Klimontowa w powiecie sandomierskim jako Stanisław Szwarc , szkołę ukończył w Sandomierzu, potem studiował na Uniwersytecie Warszawskim prawo i dziennikarstwo.

W czasie okupacji brał czynny udział w ruchu oporu ZWZ-AK pod pseudonimem Roman. Był założycielem i redaktorem konspiracyjnych pism na Kielecczyźnie. Po zakończeniu wojny pod przybranym nazwiskiem działał w organizacji Wolność i Niezawisłość. Kilkakrotnie był aresztowany i więziony przez służbę bezpieczeństwa. Ukrywał się m.in. pod nazwiskiem przyjaciela - Bronikowskiego, które potem dodał do nazwiska rodowego.

d3rdlei

Po 1956 roku pracował w tygodniku „Dookoła świata”, a od 1960 roku - w Telewizji Polskiej. Podczas swoich podróży nakręcił ponad 100 filmów popularno-naukowych, jest autorem wielu esejów i cykli reportaży podróżniczych, w tym książek W poszukiwaniu zaginionych światów i Testament wieków.

Odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Jest m.in. laureatem nagrody im. Arkadego Fiedlera Bursztynowy Motyl oraz nagrody historycznej Klio.

d3rdlei

Podziel się opinią

Share
d3rdlei
d3rdlei