Trwa ładowanie...
rosja
23-04-2010 13:52

Zmarł pisarz Wasilij Aksionow

Zmarł pisarz Wasilij AksionowŹródło: AFP
d3qupt4
d3qupt4

W wieku 76 lat zmarł w poniedziałek w Moskwie Wasilij Aksionow , rosyjski pisarz i dysydent. Był ciężko chory po poważnym udarze mózgu, który przeszedł w 2007 roku.

Sam nazywał siebie rosyjskim pisarzem antysowieckim. Był dzieckiem ofiar stalinowskich represji - jego matka Jewgienija Ginzburg spędziła kilkanaście lat w łagrach i napisała głośne wspomnienia Stroma droga, poświęcone tym przeżyciom.

Z wykształcenia był lekarzem, ale po kilku latach pracy w zawodzie poświęcił się literaturze. Pisał powieści, scenariusze filmowe, sztuki dramatyczne. Wraz z końcem odwilży zaczął mieć kłopoty z publikacją i wzmagały się ataki na jego twórczość jako nienarodową i nieradziecką. Pod koniec lat 70. powieści Aksionowa zaczęły ukazywać się za granicą. W 1980 roku pisarz wyjechał do USA i został pozbawiony obywatelstwa ZSRR.

Najbardziej znane jego dzieła to m.in. Oparzenie, oparte na przeżyciach z młodości, którą spędził w Magadanie (powieść ta przyczyniła się do wymuszonej emigracji pisarza) i Wyspa Krym – wizja alternatywnej historii, w której niezdobyty przez bolszewików Krym staje się demokratycznym państewkiem, ale ginie w końcu pod naporem ZSRR. Trzytomowa Moskiewska saga kreśli dzieje inteligenckiej rodziny żyjącej w Moskwie w latach staliznimu.

Do Rosji Aksionow powrócił w 2004 roku.

Jego dzieła były tłumaczone i wydawane również w Polsce.

d3qupt4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qupt4