Trwa ładowanie...
krytyk
01-10-2012 13:10

Zmarł literaturoznawca prof. Włodzimierz Wójcik

W Sosnowcu w niedzielę zmarł Włodzimierz Wójcik, historyk literatury, krytyk, eseista, autor prac o współczesnej literaturze polskiej, profesor honorowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Zmarł literaturoznawca prof. Włodzimierz WójcikŹródło: "__wlasne
d37hyjb
d37hyjb

W Sosnowcu w niedzielę zmarł Włodzimierz Wójcik , historyk literatury, krytyk, eseista, autor prac o współczesnej literaturze polskiej, profesor honorowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - poinformował rzecznik uczelni Jacek Szymik-Kozaczko.

* Włodzimierz Wójcik, wychowawca wielu pokoleń polonistów, były dziekan Wydziału Filologicznego miał 80 lat.*

Prof. Wójcik zajmował się literaturą polską XX i XXI wieku powstałą w kraju i na obczyźnie. Był też autorem prac poświęconych postaciom Józefa Piłsudskiego czy Tadeusza Kościuszki, a także związków literatury z ideami niepodległościowymi.

Opiekował się Muzeum im. Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym. Był członkiem Towarzystwa im. Adama Mickiewicza, Związku Literatów Polskich oraz członkiem założycielem Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego. Członek Komisji Historycznoliterackiej krakowskiego i katowickiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Wypromował ok. 980 magistrów polonistyki i bibliotekoznawstwa.

d37hyjb

Włodzimierz Wójcikurodził się 29 maja 1932 r. w Będzinie-Łagiszy. Studiował polonistykę w Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1956 r. uzyskał tytuł magistra. Po studiach pracował jako polonista w krakowskich i nowohuckich szkołach średnich. W 1969 r. został starszym asystentem, a w 1970 r. adiunktem Instytucie Filologii Polskiej UJ. W 1988 r. uzyskał tytuł profesora, a w 1992 r. profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Śląskim. Pełnił funkcję pierwszego prodziekana Wydziału, dziekana, wicedyrektora Instytutu Literatury i Kultury Polskiej, dyrektora. Był twórcą, a następnie kierownikiem Zakładu Literatury Współczesnej, w latach 1980-2002.

"Był jednym z najbardziej szanowanych mentorów naszego środowiska. Odcisnął trwały ślad na formule poszukiwań literaturoznawczych wielu dzisiejszych polonistów zagłębiowskich i śląskich. Był jednym z głównych architektów świetności śląsko-zagłębiowskiej polonistyki" - powiedział w niedzielę PAP prof. Marian Kisiel z Uniwersytetu Śląskiego.

Prowadził wykłady i wygłaszał odczyty w Paryżu, Neapolu, Budapeszcie, Ołomuńcu i Wilnie.Autor 15 książek, redaktor naukowy 15 prac zbiorowych, autor ok. 80 rozpraw i ponad 200 szkiców popularnonaukowych.

W roku 2006 otrzymał od ministra kultury odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Laureat wielu innych nagród i wyróżnień. W czterdziestolecie pracy dydaktycznej i naukowej uhonorowany tomem "Mity, stereotypy, konwencje". W 70. rocznicę urodzin otrzymał od uczniów i przyjaciół księgę "Godność i styl. Prace dedykowane Włodzimierzowi Wójcikowi".

Był promotorem doktoratu honoris causa nadanego w 1999 r. przez Uniwersytet Śląski Tadeuszowi Różewiczowi.

Od 1957 roku był żonaty z Zofią Jolantą Jaworowską - slawistką, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Syn Andrzej jest magistrem inżynierem środowiska.

d37hyjb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37hyjb