Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
cichociemni
24-05-2012 (18:58)

Zmarł Jędrzej Tucholski

W wieku 80 lat zmarł Jędrzej Tucholski, syn zamordowanego w Katyniu por. Tadeusza Tucholskiego, współzałożyciel Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej, uczestnik ekshumacji ofiar katyńskich - poinformował PAP w czwartek Michał Kurkiewicz z IPN.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł Jędrzej Tucholski
(Inne)
WP

*W wieku 80 lat zmarł Jędrzej Tucholski , syn zamordowanego w Katyniu por. Tadeusza Tucholskiego, współzałożyciel Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej, uczestnik ekshumacji ofiar katyńskich - poinformował PAP w czwartek Michał Kurkiewicz z IPN. *

"Jędrzej Tucholski, odznaczony za wybitne zasługi w upowszechnianiu prawdy katyńskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, wicedyrektor archiwum MSWiA oraz zastępca dyrektora Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej zmarł we wtorek 22 maja w Warszawie" - poinformował Kurkiewicz, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w biurze prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Jędrzej Tucholski urodził się 24 marca 1932 r. w Poznaniu.Był synem zamordowanego w Katyniu por. rez. dr Tadeusza Tucholskiego. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Był długoletnim pracownikiem Instytutu Elektrotechniki w Warszawie. W październiku 1989 r. współtworzył Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej, który następnie przekształcił się w Niezależny Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej. Po 1989 r. działał w Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska (Federacja Rodzin Katyńskich) w Warszawie oraz Zarządzie Polskiej Fundacji Katyńskiej jako jej przewodniczący.

WP

Uczestniczył w ekshumacji ofiar katyńskich w Charkowie i Miednoje w 1991 r. oraz w Katyniu w 1994 r. W latach 90. pracował jako szef Centralnego Archiwum, później Archiwum MSWiA. W latach 2000-2005 był zastępcą dyrektora Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN, następnie do 2008 r. głównym specjalistą w tym biurze.

W okresie pracy w MSWiA i IPN pozyskał w archiwach Białorusi, Litwy, Rosji i Ukrainy wiele materiałów dotyczących represjonowanych Polaków. Był członkiem grup roboczych: polsko-białoruskiej, polsko-rosyjskiej i polsko-ukraińskiej. W 2008 r. Rada Polskiej Fundacji Katyńskiej uhonorowała go Medalem Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Był Członkiem Rady Programowej półrocznika "Pamięć i Sprawiedliwość" IPN, redaktorem naukowym i członkiem komitetu redakcyjnego serii "Polska i Ukraina w latach trzydziestych-czterdziestych XX wieku" oraz konsultantem filmu fabularnego "Misja specjalna". W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upowszechnianiu prawdy katyńskiej.

*Autor takich publikacji jak m.in. "Cichociemni 1941-1945: sylwetki spadochroniarzy", "Powracali nocą", "Spadochronowa opowieść", "Mord w Katyniu. Kozielsk-Ostaszków-Starobielsk. Lista ofiar" oraz "Cichociemni i spadochroniarze 1941-1956". *

Polub WP Książki
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP