Trwa ładowanie...
cichociemni
24 maja 2012, 18:58

Zmarł Jędrzej Tucholski

W wieku 80 lat zmarł Jędrzej Tucholski, syn zamordowanego w Katyniu por. Tadeusza Tucholskiego, współzałożyciel Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej, uczestnik ekshumacji ofiar katyńskich - poinformował PAP w czwartek Michał Kurkiewicz z IPN.

Zmarł Jędrzej TucholskiŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

W wieku 80 lat zmarł Jędrzej Tucholski , syn zamordowanego w Katyniu por. Tadeusza Tucholskiego, współzałożyciel Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej, uczestnik ekshumacji ofiar katyńskich - poinformował PAP w czwartek Michał Kurkiewicz z IPN.

"Jędrzej Tucholski, odznaczony za wybitne zasługi w upowszechnianiu prawdy katyńskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, wicedyrektor archiwum MSWiA oraz zastępca dyrektora Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej zmarł we wtorek 22 maja w Warszawie" - poinformował Kurkiewicz, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w biurze prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Jędrzej Tucholski urodził się 24 marca 1932 r. w Poznaniu.Był synem zamordowanego w Katyniu por. rez. dr Tadeusza Tucholskiego. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Był długoletnim pracownikiem Instytutu Elektrotechniki w Warszawie. W październiku 1989 r. współtworzył Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej, który następnie przekształcił się w Niezależny Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej. Po 1989 r. działał w Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska (Federacja Rodzin Katyńskich) w Warszawie oraz Zarządzie Polskiej Fundacji Katyńskiej jako jej przewodniczący.

Uczestniczył w ekshumacji ofiar katyńskich w Charkowie i Miednoje w 1991 r. oraz w Katyniu w 1994 r. W latach 90. pracował jako szef Centralnego Archiwum, później Archiwum MSWiA. W latach 2000-2005 był zastępcą dyrektora Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN, następnie do 2008 r. głównym specjalistą w tym biurze.

W okresie pracy w MSWiA i IPN pozyskał w archiwach Białorusi, Litwy, Rosji i Ukrainy wiele materiałów dotyczących represjonowanych Polaków. Był członkiem grup roboczych: polsko-białoruskiej, polsko-rosyjskiej i polsko-ukraińskiej. W 2008 r. Rada Polskiej Fundacji Katyńskiej uhonorowała go Medalem Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Był Członkiem Rady Programowej półrocznika "Pamięć i Sprawiedliwość" IPN, redaktorem naukowym i członkiem komitetu redakcyjnego serii "Polska i Ukraina w latach trzydziestych-czterdziestych XX wieku" oraz konsultantem filmu fabularnego "Misja specjalna". W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upowszechnianiu prawdy katyńskiej.

*Autor takich publikacji jak m.in. "Cichociemni 1941-1945: sylwetki spadochroniarzy", "Powracali nocą", "Spadochronowa opowieść", "Mord w Katyniu. Kozielsk-Ostaszków-Starobielsk. Lista ofiar" oraz "Cichociemni i spadochroniarze 1941-1956". *

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj