Trwa ładowanie...
d1jhm8b

Zmarł dominikanin, ojciec Joachim Badeni

d1jhm8b
d1jhm8b

W wieku 97 lat w Krakowie zmarł w czwartek ojciec Joachim Badeni - dominikanin, znany m.in. ze wspomnieniowych książek, poruszających tematy teologiczne i egzystencjalne. Do śmierci mieszkał w krakowskim klasztorze dominikanów.

O śmierci duchownego poinformował w czwartek Urząd Miejski w Żywcu. 18 lat temu o. Badeni został, wraz z przyrodnim rodzeństwem, honorowym obywatelem tego miasta.

- Ojciec Badeni był bardzo mocno związany z swoim˙rodzinnym Żywcem. Kiedy zdrowie pozwalało, przyjeżdżał do swojej przyrodniej siostry, arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg – powiedział rzecznik żywieckiego magistratu, Tomasz Terteka.

O. Badeni urodził się w 1912 r. jako Kazimierz Stanisław hr. Badeni herbu Bończa. Był potomkiem rodu Badenich, których wpływy polityczne i majątek sprawiły, że Galicję i Lodomerię nazywano niegdyś Republiką Badeńską. Imię Kazimierz otrzymał po dziadku, namiestniku Galicji i premierze Austro-Węgier.

d1jhm8b

Po ponownym zamążpójściu jego matki za arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga z Żywca, Badeni zamieszkał w tym mieście; tu urodziło się również jego przyrodnie rodzeństwo, m.in. arcyksiężna Maria Krystyna. W Żywcu Badeni zdał maturę, potem skończył prawo na uniwersytecie lwowskim.

Walczył na wielu frontach II wojny światowej, m.in. pod Narwikiem, we Francji i Maroku. Był sekretarzem misji polskiej w Gibraltarze. W 1943 r. trafił do sztabu gen. Sikorskiego w Anglii, był też w brygadzie spadochronowej. W tym czasie poznał Józefa Marię (o. Innocentego) Bocheńskiego, który pogłębił w nim powołanie kapłańskie. Wstąpił do seminarium i nowicjatu dominikanów w Anglii, gdzie w dniu imienin Joachima 1945 r. - stąd takie imię zakonne - złożył śluby zakonne. Już w Polsce skończył studia teologiczne.

W 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie.Był m.in. duszpasterzem akademickim w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie, współtwórcą słynnego krakowskiego duszpasterstwa akademickiego Beczka, jednym z duchowych opiekunów kościelnego Ruchu Odnowy w Duchu Świętym.

Gdy był już po dziewięćdziesiątym roku życia ukazały jego książki wspomnieniowe - wywiady, dotyczące spraw teologicznych i egzystencjalnych, m.in. Boskie oko, czyli po co człowiekowi religia , Fotel z widokiem na pole, Kobieta. Boska tajemnica czy Kobieta i mężczyzna. Boska miłość . W ostatnich latach znana stała się jego książka Sekrety mnichów, czyli sprawdzone przepisy na szczęśliwe życie , napisana wspólnie z benedyktynem z Tyńca, o. Leonem Knabitem .

d1jhm8b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jhm8b