Trwa ładowanie...
dy8g0zw
młodzież
23-04-2010 13:36

Zmarł Cezary Leżeński

dy8g0zw

* Cezary Leżeński , literat, autor ponad 30 książek literatury faktu i literatury pięknej dla młodzieży i dorosłych, wieloletni kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, zmarł we wtorek w Warszawie – poinformował wicekanclerz tej kapituły, Marek Michalak.*

Cezary Leżeński (ur. 6 stycznia 1930 w Poznaniu) był pisarzem i dziennikarzem, autorem wielu książek o tematyce wojskowej oraz dla dzieci i młodzieży. Posługiwał się pseudonimem Jerzy Nałęcz.

W latach 1972-1982 i od 1993 przewodniczył Międzynarodowej Kapitule Orderu Uśmiechu. Był też prezesem Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych i wiceprezydentem Fundacji Młodej Polonii.

Cezary Leżeński był też wolnomularzem. Przez osiem ostatnich lat był prezydentem Polskiej Federacji Międzynarodowego Mieszanego Zakonu Wolnomularskiego Le Droit Humain.

dy8g0zw

Podczas okupacji Cezary Leżeński był członkiem Szarych Szeregów. Jako kilkunastoletni chłopiec brał udział w Powstaniu Warszawskim jako łącznik plutonu szturmowego AK, za co został odznaczony Krzyżem Walecznych. Później przez kilkanaście lat był redaktorem naczelnym „Kuriera Polskiego” w Warszawie. Wchodził też w skład władz Stronnictwa Demokratycznego.

Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest autorem m.in. Bez buławy. Generała „Grota” żołnierski los, Bartek Tatarzy i motorynka, Czy Bóg był po stronie Niemców, Jarek i Marek bronią Warszawy, Kwatera 139. Opowieść o Marszałku Rydzu Śmigłym, Masoni bez maski.

dy8g0zw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy8g0zw