Trwa ładowanie...
zdzisław beksiński
06-06-2012 16:42

Zdzisław Beksiński - pierwsza całościowa publikacja

Książka "Zdzisław Beksiński 1929-2005", która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Bosz, stanowi przekrojowe kompendium wiedzy na temat tego intrygującego artysty

Zdzisław Beksiński - pierwsza całościowa publikacjaŹródło: "__wlasne
d1e1ikp
d1e1ikp

Najnowszy album poświęcony Zdzisławowi Beksińskiemu to pierwsza okazja by zobaczyć nie publikowane nigdy wcześniej prace.

Książka "Zdzisław Beksiński 1929-2005", która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Bosz, stanowi przekrojowe kompendium wiedzy na temat tego intrygującego artysty. Autor Wiesław Banach to historyk sztuki, wybitny znawca twórczości malarza, autor licznych artykułów, katalogów i wystaw.

Wszechstronność materiału ilustracyjnego pozwala na wyjątkowo szeroki ogląd dorobku twórczego artysty wizjonera, począwszy od wczesnych rysunków, przez fotografię artystyczną, malarstwo okresu fantastycznego, kolaże komputerowe i rysunki modyfikowane komputerowo. W publikacji zgromadzono 266 reprodukcji i zdjęć archiwalnych, wśród których znalazł się również ostatni obraz Beksińskiego, ukończony tuż przed jego tragiczną śmiercią. Projekt graficzny albumu wydobywający plastyczne walory dzieł i wzmacniający jeszcze ich przekaz przygotował profesor Władysław Pluta.

Poszczególne rozdziały: Lady Makbet, Bestiariusz, Pop-art na opak – w oryginalny sposób prowadzą czytelnika przez najciekawsze okresy w twórczości artysty, główne motywy przewijające się przez prace graficzne i malarskie, towarzyszące Beksińskiemu przez całe życie. Teksty Wiesława Banacha poruszają problemy i tematy towarzyszące Mistrzowi, odkrywają lęki i niepokoje, przypominają o dramatycznych wydarzeniach z życia twórcy, o niezrozumieniu i rozmijaniu się z interpretacjami jego dzieł.

Inspiracją do wydania albumu stało się zaplanowane na 19 maja 2012 otwarcie w Muzeum Historycznym w Sanoku galerii prac Zdzisława Beksińskiego. Artysta był sanoczaninem, a depozytariuszem swoich dzieł uczynił właśnie sanockie muzeum.

Z myślą o zagranicznych odbiorcach, również zainteresowanych twórczością Beksińskiego, publikacja została przygotowana w wersji polsko-angielskiej.

d1e1ikp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e1ikp