Trwa ładowanie...

Zdjęcia Kapuścińskiego na wystawie "Zmierzch Imperium" w Katowicach

Pięćdziesiąt fotografii wykonanych przez Ryszarda Kapuścińskiego w czasie jego podróży po republikach dawnego ZSRR można oglądać od poniedziałku w ramach wystawy "Zmierzch Imperium" na wydziale teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zdjęcia Kapuścińskiego na wystawie "Zmierzch Imperium" w KatowicachŹródło: PAP/Mirosław Trembecki
d2pkwiv

Pięćdziesiąt fotografii wykonanych przez Ryszarda Kapuścińskiego w czasie jego podróży po republikach dawnego ZSRR można oglądać od poniedziałku w ramach wystawy Zmierzch Imperium na wydziale teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wystawa "Zmierzch Imperium" została otwarta w dniu czternastej rocznicy nadania Ryszardowi Kapuścińskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

Zaprezentowanych zostało pięćdziesiąt fotografii, które Ryszard Kapuściński zrobił w latach 1989-1991, podczas liczącej ok. 60 tys. km podróży po 15 krajach dawnego ZSRR, w tym m.in. Rosji, Gruzji, Azerbejdżanu i Armenii.

d2pkwiv

* Zdjęcia te odnaleziono trzy lata temu w prywatnym archiwum pisarza. Jest to jednak zaledwie wycinek tego co zrobił Kapuściński , gdyż zachowało się 10 tys. negatywów.*

Wystawę otworzyła żona pisarza Alicja Kapuścińska. "Dziękuję, że przypominacie państwo postać Ryszarda, jako niezaprzeczalnie utalentowanego autora wielu tekstów" - mówiła w poniedziałek. Dodała, że fotografia, to mniej znany sposób wypowiadania się Kapuścińskiego .

* Powiedziała, że dla Kapuścińskiego na pierwszym miejscu zawsze było pisanie, a fotografia na drugim. Tłumaczyła, że nie zamieszczał zdjęć w swoich książkach, ponieważ "uważał, że to nie są książki podróżnicze".*

Dodała, że kiedy wyjeżdżał, w podróż zabierał ze sobą: klucze do mieszkania i aparat fotograficzny.

d2pkwiv

Alicja Kapuścińska przypomniała swoją poprzednią wizytę w Katowicach. "Pierwsza wizyta miała miejsce czternaście lat temu i była związana z niezapomnianym wydarzeniem... nadaniem tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego" - mówiła. Podkreśliła, że jest to dla niej ważna rocznica.

Ekspozycja została po raz pierwszy pokazana w 2010 roku w Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta" w Warszawie.

Zdjęcia Kapuścińskiego można oglądać w siedzibie wydziału teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

* Ryszard Kapuściński (1932-2007). W latach 1958-1972 był dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Jak sam wyliczył, w swojej karierze reportera był świadkiem 27 rewolucji, przebywał na frontach dwunastu wojen.*

Pisano o nim jako o mistrzu reportażu literackiego i najwybitniejszym pisarzu wśród reporterów. Był podróżnikiem, reporterem, pisarzem. Dzięki wyprawom do Etiopii i Iranu powstały książki, które przyniosły Kapuścińskiemu międzynarodową sławę - Cesarz (1978) i Szachinszach (1982).

d2pkwiv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pkwiv