W roku 1826 wydaje się, że Turcja kończy swój żywot jako mocarstwo. Słabość gospodarki i armii jest aż nadto widoczna, w kilku prowincjach wybuchają niepokoje, a w Grecji trwa wielkie powstanie przeciwko władzy sułtana, które popiera cała Europa. W Stambule bez ustanku rodzą się spiski przeciwko władzy Mahmuda II, posądzanego o chęć modernizacji państwa i odejścia od świętych zasad islamu. Głównym ośrodkiem oporu są janczarzy, wojskowa elita, która z niepokojem obserwuje powołanie konkurencyjnej gwardii sułtańskiej.
Takie jest tło historyczne powieści właściwie kryminalnej Drzewo janczarów . Jej głównymi bohaterami i detektywami usiłującymi wyjaśnić tajemnicę morderstwa gwardzisty oraz kradzieży klejnotów matki sułtana są Jeszim Toglu, szpieg i eunuch, jeden z niewielu wyrafinowanych humanistów na dworze Mahmuda II oraz ambasador Polski przy Wysokiej Porcie, Stanisław Palewski (Turcja nie uznała rozbiorów). Ów duet w niekonwencjonalny sposób usiłuje najpierw, kto stoi za tymi przestępstwami, aby po nitce do kłębka dotrzeć do gigantycznego spisku, mogącemu zachwiać Imperium Otomańskim. Powieść odniosła ogromy i zasłużony sukces, już w tej chwili przetłumaczono lub tłumaczy się ją na trzydzieści języków.
Ciekawą postacią jest autor, czterdziestodwuletni Brytyjczyk Jason Goodwin , dla którego jest to debiut prozatorski. Jego zainteresowanie wschodnią częścią kontynentu zrodziło się podczas szalonego młodzieńczego pomysłu, gdy w 1990 r., podczas zawieruchy upadania komunizmu, postanowił pieszo przemierzyć trasę z Gdańska do Stambułu, co o dziwo mu się udało. Przemaszerował przez Polskę, ówczesną Czechosłowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię, by zakończyć niezwykłą i pełną przygód wycieczkę na stambulskim Złotym Rogu, samym końcu Europy. Spisał wrażenia w bestsellerowym reportażu On Foot to the Golden Horn. Ze wszystkich krajów, które podówczas poznał, największe wrażenie zrobiła na nim Turcja, po kilku latach wydał popularnonaukową książkę o dziejach tego kraju Lords of the Horizons. A History of the Ottoman Empire.
Jason Goodwin będzie gościem w Polsce w dniach 9-13 października, odwiedzając Toruń, Gdańsk, Kraków, Warszawę. A także Wirtualną Polską podczas * czata* 12 października o godz. 17.00. Zapraszamy!