Trwa ładowanie...
kultura

Zbiory paryskiej „Kultury” będą zinwentaryzowane

Share
Zbiory paryskiej „Kultury” będą zinwentaryzowane
Źródło: Inne
d11yn18

Biblioteka Narodowa oraz Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych przeprowadzą pełną inwentaryzację i konserwację bezcennej spuścizny Instytutu Literackiego „Kultura” w Maisons-Laffitte. Katalog zbiorów Instytutu będzie dostępny także w internecie.

List intencyjny w tej sprawie podpiszą dyrektorzy obu instytucji, Tomasz Makowski i Sławomir Radoń z Henrykiem Giedroyciem - prezydentem Stowarzyszenia Instytutu Literackiego „Kultura”, w siedzibie Instytutu w Maisons-Laffitte, w dniu 26 listopada o godz. 11.00. W uroczystości wezmą udział m.in. minister Rafał Grupiński - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Tomasz Merta - wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, senator Bronisław Korfanty - zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz Tomasz Orłowski - ambasador Polski w Paryżu.

W ramach projektu sporządzony zostanie Inwentarz Archiwum Instytutu Literackiego „Kultura” zawierający pełną informację o zbiorach Instytutu oraz zapewnione zostaną właściwe warunki ich przechowywania, ochrony konserwatorskiej i udostępniania, także za pośrednictwem specjalnie stworzonej bazy komputerowej. W Archiwum znajdują się źródła dokumentujące działalność Instytutu oraz życie polskiej emigracji politycznej w okresie powojennym. Wśród z nich znajdują się akta Jerzego Giedroycia, fragmenty spuścizny po Witoldzie Gombrowiczu , Konstantym Jeleńskim , Juliuszu Mieroszewskim, Jerzym Stempowskim , zbiór fotografii II Korpusu PSZ na Zachodzie, dokumentacja fotograficzna, audiowizualna i dźwiękowa.

Równolegle z pracami konserwatorsko – inwentaryzacyjnymi nad Archiwum „Kultury” rozpoczną się prace remontowe oficyny, magazynów i pracowni w Maisons-Laffitte, które zostaną sfinansowane ze środków Senatu RP za pośrednictwem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d11yn18

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11yn18
d11yn18