„Wstrząsająca opowieść, skandal obyczajowy, degeneracja moralna, brutalność” – takie komentarze przeważały w 2000 roku w Stanach Zjednoczonych po ukazaniu się wspomnieniowej powieści J. T. LeRoya zatytułowanej _Sara_.
Zaczęło się od tego, że jako nastoletni narkoman J.T. LeRoy został skierowany na przymusowy odwyk i leczenie psychiatryczne. W ramach terapii lekarz nakłonił go do spisania swojego dotychczasowego życia. Okazało się, że szokującym wyznaniem chłopca zainteresowani są wydawcy, a wydanie powieści w atmosferze skandalu obyczajowego przyczyniło się do sporej popularności.
J. T. LeRoy, syn prostytutki, opowiada o swoim dorastaniu w środowisku bez jakichkolwiek norm moralnych i seksualnych, wśród nałogów, AIDS i wszechogarniającej narkomanii. Mając kilkanaście lat zaczął się prostytuować, przebierając się za dziewczynkę i świadcząc usługi seksualne kierowcom wielkich ciężarówek, nie znał bowiem innego sposobu na zdobycie pieniędzy na narkotyki. Znany był pod przybranym imieniem swojej matki - Sara.
Wydaje się, że literatura wyrwała młodzieńca ze skrajnej patologii społecznej. Dwudziestoczteroletni obecnie J. T. LeRoy ma już na koncie dwie powieści, pisze trzecią, pracuje nad scenariuszami filmowymi, a także gra w zespole rockowym.
Książka jest już dostępna w Polsce dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka, szczególnie poleca ją Wirtualna Polska.