Trwa ładowanie...

Zamek księcia Drakuli zwrócony Dominikowi Habsburgowi

Zamek księcia Drakuli zwrócony Dominikowi HabsburgowiŹródło: Jupiterimages
d1inz7a
d1inz7a

Państwo rumuńskie przekazało średniowieczną fortecę Bran, zwaną zamkiem Drakuli, prawowitemu właścicielowi, arcyksięciu Dominikowi Habsburgowi - poinformowały media lokalne.

Leżący w prowincji Braszow zamek Bran, którego wyglądem inspirował się ponoć Bram Stoker pisząc swą powieść o Drakuli, zwrócono Dominikowi Habsburgowi w maju 2006 roku, ale do tej pory administrowało nim państwo rumuńskie.

W roku 1948 wzniesioną w XIII wieku budowlę skonfiskowali komuniści.

Zamek w Bran odwiedza co roku około 450 tys. turystów. Chociaż w celach marketingowych przedstawiany jest jako siedziba okrutnego hospodara wołoskiego Włada IV Tepesa, zwanego Palownikiem, w rzeczywistości do niego nie należał, a większość specjalistów uważa, że pierwowzór Drakuli nawet nigdy w nim nie mieszkał. Wład IV Tepes (1431-1476) nie był wampirem, a praktykowane przez niego wbijanie opornych bojarów i tureckich jeńców na pal nie odbiegało od standardów epoki.

69-letni arcyksiążę Dominik Habsburg, architekt z North Salem w stanie Nowy Jork, jest synem księżniczki Ileany, która odziedziczyła zamek w 1938 roku po matce, królowej Rumunii Marii Koburg (1875-1938). Zamek został podarowany jej przez władze pobliskiego Braszowa.

d1inz7a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1inz7a