Zgaszeniem symbolicznego ognia zakończyły się we wtorek w Warszawie obchody 62. rocznicy Powstania Warszawskiego. Powstańczy ogień płonął przez 63 dni – tyle ile trwało powstanie.
W uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich, Straży Miejskiej, harcerze, mieszkańcy Warszawy, a także pełniący funkcję prezydenta Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz.
Na miejsce obchodów przedstawiciele Straży Miejskiej i Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej przynieśli 119 krzyży, które w piątek postawiono dla upamiętnienia poległych powstańców w ramach ulicznej lekcji historii. Marsz Strażników Miejskich i harcerzy niosących krzyże wyruszył z Parku im. Rydza - Śmigłego przy ulicy Książęcej.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Miało trwać 2-3 dni, zakończyło się po 63. W zaciętych walkach poległo 18 tys. powstańców, i około 180 tys. cywilów. W latach 1946-1950 z gruzów stolicy usypano Kopiec Powstania Warszawskiego. W 1994 r. - w 50. rocznicę wybuchu Powstania – z inicjatywy byłych żołnierzy Armii Krajowej ustawiono na jego szczycie 15-metrowy znak Polski Walczącej.