Trwa ładowanie...

Zakończyły się 46. Kaliskie Spotkania Teatralne

Zakończyły się 46. Kaliskie Spotkania TeatralneŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Małgorzata Rożniatowska z Teatru Wytwórnia w Warszawie i Sławomir Maciejewski z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu otrzymali Grand Prix zakończonych 46. Kaliskich Spotkań Teatralnych (KST) w Kaliszu.

Rożniatowską nagrodzono za rolę Anity Szaniawskiej w spektaklu „Uwaga - złe psy” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, a Maciejewskiego - za rolę Henryka w „Ślubie” Witolda Gombrowicza , w reżyserii Estończyka Elmo Nuganena. Na siedmiu scenach wystąpiły cztery teatry zagraniczne i osiemnaście polskich, w tym aż sześć warszawskich. Jest to jedyny w kraju festiwal oceniający grę aktorską we wszystkich jej wymiarach, kategoriach i konwencjach.
– Repertuar został tak ułożony, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Myślę, że spełnił oczekiwania miłośników Melpomeny – powiedział dyrektor kaliskiej sceny i organizator KST, Robert Czechowski.

Na festiwalu grali także aktorzy teatrów z państw należących do założonej rok temu w Kaliszu Unii Teatrów Europy Środkowo- Wschodniej COMET: czeski Teatr Svandowo z Pragi, słowacki Teatr Astorka z Bratysławy, Brzeski Teatr Dramatyczny i Muzyczny w Brześciu (Białoruś) i Węgierski Teatr Narodowy im. Giuli Illiesza w Beregowie (Ukraina).

W tym roku Kraków reprezentowali aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego, którzy pokazali „Pokojówki” Jeana Geneta w reżyserii Józefa Opalskiego. Teatr Nowy w Poznaniu wystąpił poza konkursem, z nagrodzonym na festiwalu w Edynburgu, „Faustem” J.W. Goethego , w reżyserii Janusza Wiśniewskiego. Z Warszawy przyjechały: Teatr Wytwórnia, Teatr Dramatyczny, Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego w Teatrze Stara Prochoffnia, Teatr Powszechny im. Zygmunta Huebnera, Laboratorium Dramatu TAT i Teatr Nowy Praga.

d11puq7

Tradycyjnie już, niektóre spektakle konkursowe, jury oceniało poza Kaliszem. Na scenie Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu, teatromani obejrzeli bardzo dobrze przyjętą „Ifigenię w Aulidzie” według Eurypidesa , a w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu - „Nakręcaną pomarańczę” A. Burgessa , w reżyserii Jana Klaty. W położonym niedaleko Kalisza Ostrowie Wielkopolskim wystąpił Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu z „Lacrimosą”, wyreżyserowaną przez Grzegorza Brela. To przedstawienie odbyło się w scenerii jednej z najpiękniejszych europejskich synagog, zbudowanej w stylu mauretańskim.

Zainteresowanie kaliskiej widowni wzbudzili aktorzy znani z telewizyjnego ekranu. Była wśród nich m.in. Barbara Wrzesińska, którą wszyscy pamiętają z kabaretu Olgi Lipińskiej, a teraz oglądają jako babcię Franię w serialu „Niania”.
– KST są cudownym, imponującym i pocieszającym miejscem. Taka olbrzymia liczba osób przychodzi do teatru, to miasto żyje tym festiwalem – powiedziała aktorka.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj