Trwa ładowanie...

Zakończyła się konferencja "Kompetencje w kulturze"

Konieczność uwzględnienia kultury w przyszłej perspektywie finansowej UE, wspierania przez kraje członkowskie digitalizacji i legalnego udostępniania dzieł audiowizualnych - to najważniejsze wnioski zakończonej w środę konferencji "Kompetencje w kulturze".

Zakończyła się konferencja "Kompetencje w kulturze"Źródło: "__wlasne
d3tbvsr
d3tbvsr

Konferencja (18-20 lipca) odbyła się w ramach polskiej prezydencji. Poszczególne panele dyskusyjne zostały pogrupowane w trzy główne tematy: kultura, sprawy audiowizualne i prawo autorskie. Dyskutowano m.in. o przyszłości archiwów cyfrowych, odpowiedzialności za naruszenie praw autorskich w środowisku cyfrowym, potrzebie finansowania projektów kulturalnych ze środków krajowych i europejskich.

Wiceminister kultury Monika Smoleń tłumaczyła w środę, że kompetencje kulturowe powinny być rozumiane nie tylko jako edukacja kulturalna i artystyczna, ale także jako uczestnictwo w kulturze, poszanowanie praw autorskich, umiejętne korzystanie z dziedzictwa kulturalnego zachowanego cyfrowo.
"Nasza konferencja pokazała, że potrzebne są konkretne działania, aby kompetencje kulturowe wspierać" - podkreśliła Smoleń. W jej opinii takim działaniem może być np. mocniejsze uwzględnienie kultury w polityce finansowej UE.

"Myślę nie tylko o utrzymaniu możliwości finansowania kultury w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ale także o bezpośrednim uwzględnieniu kultury w Europejskim Funduszu Społecznym" - mówiła. Europejski Fundusz Społeczny został utworzony, by redukować różnice w zamożności i jakości życia w państwach członkowskich i regionach UE. Smoleń zwróciła uwagę, że "jeżeli mowa jest o (...) walce z wykluczeniem, wzmaganiu kreatywności, to bez wsparcia kultury nie da się tego zrobić".

d3tbvsr

* Podsumowując konferencję Smoleń podkreśliła, że jej uczestnicy mówili m.in. o "silnej potrzebie wspierania polityki digitalizacyjnej i legalnego udostępniania dzieł audiowizualnych".* Oceniła, że tak samo ważne jest zarówno finansowanie kultury, jak i ustalenie standardów jej dotyczących, a istotnym dokumentem tych standardów dotyczącym jest raport Nowy Renesans.

Sprawozdanie Nowy Renesans dotyczy digitalizacji europejskiego dziedzictwa kulturowego. Głównym jego przesłaniem jest apel o udostępnianie europejskiego dziedzictwa kulturowego znajdującego się w bibliotekach, archiwach i muzeach - w internecie. W sprawozdaniu zatwierdzono też działania mające na celu usprawnienia europejskiej biblioteki cyfrowej Europeana.

"Mamy nadzieję, że rekomendacje raportu zostaną wdrożone, podczas polskiej prezydencji chcielibyśmy podjąć dyskusję na temat tego raportu" - powiedziała wiceminister.

"Kultura coraz częściej staje się sferą oddziaływania na rzeczywistość społeczną, jest sferą mobilizacji społecznej i osiągania zmian społecznych na różnych poziomach: od poziomu indywidualnego, pojedynczych przedsięwzięć organizowanych przez poszczególne podmioty gospodarcze czy przedsiębiorstwa społeczne, przez poziom narodowy - tu znakomitym przykładem jest ruch społeczny Obywatele Kultury, który w Polsce doprowadził do podpisania przez rząd Paktu dla Kultury (...), aż po działania europejskie, jak ogólnoeuropejska kampania We are more, zachęcająca do działania na rzecz kultury w Europie" - ocenił publicysta i pisarz, dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością w Collegium Civitas Edwin Bendyk .

d3tbvsr

* Do Paktu dla Kultury, który podczas porannej środowej sesji zaprezentowała liderka ruchu Obywatele Kultury oraz wicedyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie Beata Chmiel, odniósł się także Vladimir Sucha z Komisji Europejskiej.*"Ten przykład działania obywateli na rzecz kultury jest bardzo inspirujący" - ocenił.

Konferencję "Kompetencje w kulturze" zorganizowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

d3tbvsr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tbvsr