Trwa ładowanie...

Zakończył się festiwal bergmanowski

Zakończył się festiwal bergmanowskiŹródło: Inne
d36tpbi

Dwudniowa impreza pod nazwą „Niech żyje Bergman !” zakończyła się w niedzielę w Sztokholmie. Zamykającym elementem festiwalu będzie nocna, niemal kinowa projekcja „Sarabandy”, ostatniego telewizyjnego filmu zmarłego w tym roku w wieku 89 lat wielkiego reżysera szwedzkiego.

W ciągu dwóch dni publiczność obejrzała 15 pełnometrażowych, cztery telewizyjne, i dziesiątki krótkich filmów autorstwa Ingmara Bergmana - od młodzieńczych reklam kinowych po np. film dokumentalny o bałtyckiej wyspie Faroe, na której mieszkał, na której zmarł i na której został pochowany.

d36tpbi

Odczyty, dyskusje, wystawy i oczywiście projekcje filmów Ingmara Bergamana i o Bergmanie składały się na program przygotowany głównie przez Szwedzki Instytut Filmowy. Projekcje prezentowali aktorzy grający u Bergmana , m.in. Harriet Anderson. Przyjechała też do Sztokholmu i mówiła o swych związkach z reżyserem francuska aktorka Jeanne Moreau, która wystąpiła w 130 filmach.

Nigdy jednak nie zagrała u Ingmara Bergmana . Znali się natomiast dobrze i Szwed napisał specjalnie dla niej w latach1960. scenariusz filmu „L`amour monstre”, który jednak z różnych przyczyn nigdy nie powstał.

Festiwalowe projekcje odbywały się w kilku kinach stołecznych. W jednym z nich nastąpiło w sobotę rano otwarcie imprezy. Połączono je z pokazem, powiększonych do dużych rozmiarów, dwóch znaczków poświęconych reżyserowi, które wyemituje Poczta Szwedzka.

Znaczki były przygotowywane na jubileusz jego 90. urodzin. Mimo śmierci Bergmana zdecydowano się jednak je wydać na początku przyszłego roku.

d36tpbi

Jeden znaczek to portret reżysera. Drugi oparty jest na zdjęciu zrobionym podczas kręcenia najbardziej lubianego przez samego twórcę filmu pt. „Fanny i Alexander”. Przedstawia ono * Ingmara Bergmana stojącego wśród aktorów ubranych w XIX-wieczne stroje i wydającego im polecenia* tuż przed uruchomieniem kamery. Podczas sobotniego pokazu, na sali było obecnych wiele osób, które mogły rozpoznać się na tym znaczku.

d36tpbi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36tpbi