Trwa ładowanie...
d34mowr

Zakład Narodowy im. Ossolińskich trafi pod opiekę ministra kultury

d34mowr
d34mowr

Senat jednogłośnie opowiedział się za rządowym projektem nowelizacji ustawy o Fundacji - Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Projekt przewiduje przejęcie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od ministra edukacji narodowej uprawnień nadzorczych wobec Ossolineum. Ustawa czyni Zakład Narodowy im. Ossolińskich sukcesorem po jego poprzedniku - Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie.

Po ostatecznym uchwaleniu nowelizacji nie wzrosną koszty przeznaczone na cele związane z funkcjonowaniem Ossolineum. Zmieni się jedynie minister, który będzie dysponował środkami budżetowymi na ten cel.

Ossolineum (Zakład Narodowy im. Ossolińskich) zostało ufundowane w 1817 roku przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. Było to muzeum i biblioteka zawierające m. in. takie zabytki jak rękopisy dzieł Juliusza Słowackiego czy rysunki Rembrandta. Ossolineum otwarto w 1827 roku we Lwowie. Instytucja została zlikwidowana po zajęciu Lwowa przez wojska radzieckie w 1939 r. W czasie wojny wiele cennych zbiorów zostało skradzionych.

W 1947 roku na bazie tej części zbiorów lwowskiego Ossolineum, którą udało się Polsce odzyskać od władz ZSRR, reaktywowano Bibliotekę Ossolineum we Wrocławiu. Źródłem utrzymania Biblioteki w nowych warunkach historycznych, po znacjonalizowaniu w 1945 roku majątków ziemskich, stał się budżet państwa. Później Ossolineum stało się częścią Polskiej Akademii Nauk.

Ustawa z dnia 5 stycznia 1995 roku nadała Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich status fundacji dotowanej z budżetu państwa, tym samym Ossolineum przestało być placówką podległą Polskiej Akademii Nauk. Projekt, który przyjął Senat to nowelizacja tej ustawy.

d34mowr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34mowr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj