Uznawany za jednego z najwybitniejszych kantorów na świecie, Amerykanin Moshe Schulhof, wziął udział w niedzielnej oficjalnej inauguracji VI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. W programie festiwalu, który potrwa do 6 września zaplanowano m.in. wystawy, pokazy filmowe, promocje książek, koncerty.
Przez kilka festiwalowych dni na ulicy Próżnej i Placu Grzybowskim, gdzie koncentrują się najważniejsze wydarzenia festiwalu, rozbrzmiewać będzie muzyka klezmerska, śpiew synagogalny, odbywać się będą projekcje filmowe, warsztaty oraz sztuki uliczne.
- Proponujemy szeroki wachlarz programowy, z którego każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie - zapowiedziała dyrektor festiwalu Gołda Tencer.
Podczas niedzielnego koncertu w warszawskim Teatrze Żydowskim Schulhofowi towarzyszyli muzycy Filharmonii Opolskiej. Artyści wykonali m.in. utwór Elli Milch-Sheriff „A może niebiosa są puste?”, którego prawykonanie odbyło się w maju w Filharmonii Opolskiej oraz symfonię g-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. Utwór „A może niebiosa są puste?” to historia umierającego ojca, który po latach decyduje się wyjawić córkom swoje przeżycia z okresu II wojny światowej. Elle Milch-Scheriff skomponowała utwór poruszona historią swojego ojca - polskiego lekarza żydowskiego pochodzenia.
Mimo że koncert będący oficjalnym otwarciem festiwalu miał miejsce w niedzielę wieczorem, już od rana tego dnia na skwerze przed Teatrem Żydowskim w Warszawie odbywały się imprezy festiwalowe.* Podczas „Rodzinnego pikniku z Singerem” dzieci miały okazję budować z klocków miasteczko i uczestniczyć w programie animacyjnym „Dotknij Tałes”* - grze edukacyjnej przybliżającej świat kultury żydowskiej. Magda Gessler prowadziła warsztaty gotowania potraw kuchni żydowskiej.
W niedzielę zainaugurowany został również projekt „Pamięć Kamienic”.
Miejsce, w którym odbywa się ta wystawa to opuszczona kamienica na ulicy Próżnej, jedynej ocalałej z żydowskiego getta uliczce Warszawy. Zamierzeniem Projektu jest pokazanie jak najnowszy język sztuki potrafi odnieść się do dramaturgii tego miejsca, tak bardzo związanego z polsko-żydowską historią. Instalacje czynne będą codziennie do 6 września w godzinach 14-20. W dziesięciu pustych pokojach kamienicy Dominik Strycharski (Pulsarus), Jacek Szymkiewicz (Pogodno) i Michał Zadara (reżyser teatralny) stworzą środowisko muzyki i dźwięków wykonywanych na żywo i nagranych, skomponowanych oraz improwizowanych.
Jako muzyczne wydarzenia tegorocznego festiwalu zapowiadane są występy jazzowego klarnecisty Davida Krakauera, którego twórczość jest połączeniem muzyki klezmerskiej z nowoczesnymi jazzowymi brzmieniami oraz koncert zatytułowany „Matt Herskowitz plays Gershwin”, podczas którego kanadyjski pianista jazzowy Matt Herskowitz przedstawi swoje interpretacje kompozycji Georga Gershwina. 1 września, w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, zaplanowano specjalny koncert w Synagodze im. Nożyków. Wystąpią trzej kantorzy: Jacov Lemmer, Benzion Miller oraz - ponownie - Moshe Schulhof, którym towarzyszyć będzie chór z Jerozolimy The Voices from Heaven, a także Orkiestra Filharmonii Opolskiej.
2 września zagra skrzypek Nigel Kennedy i zespół Kroke. Publiczność będzie miała okazję posłuchać aranżacji klasycznych twórców, np. Jana Sebastiana Bacha i Antonio Vivaldiego, ale także utworów muzyki współczesnej np. Jimiego Hendricksa czy The Doors. Reżyser teatralny Paweł Passini przygotował nietypowy spektakl oparty o jedną z ksiąg biblijnych - Księgę Psalmów Starego Testamentu. Pieśni żydowskie w interpretacji zespołu Zakopower będzie można usłyszeć podczas koncertu na ulicy Próżnej.
Festiwal potrwa do 6 września i zakończy się koncertem finałowym „Lechaim na Próżnej”, czyli żydowskimi piosenkami biesiadnymi. Szczegółowy program festiwalu jest dostępny w internecie na stronie www.festiwalsingera.pl