"Zaczytana ławka" stanęła w Krakowie
Od 22 października na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego mieszkańcy Krakowa oraz turyści odwiedzający miasto mogą korzystać z nietypowego mebla miejskiego w kształcie książki. Na ławce można nie tylko usiąść i poczytać, ale również pobrać z niej co tydzień inny bezpłatny audiobook.
Pomysłodawcą akcji promującej czytelnictwo jest Fundacja Zaczytani.org. Podczas uroczystego odsłonięcia ławki organizatorom towarzyszył Michał Rusinek, który od wielu lat jest ambasadorem fundacji. Zaczytana Ławka autorstwa Fundacji Wisławy Szymborskiej powstała dzięki wsparciu finansowemu Alior Bank.
- "Zaczytana ławka” służy nie tylko do siedzenia, ale i - jak sama nazwa wskazuje - do zaczytania się. Można się zaczytać w limeryku, który jest na niej umieszczony i uśmiechnąć na widok kolażu; oba są autorstwa Wisławy Szymborskiej. Można też - co polecam szczególnie - rozsiąść się na niej i zaczytać w zabawach literackich pani Wisławy, opublikowanych w "Rymowankach dla dużych dzieci” i "Błysku rewolwru” - powiedział Michał Rusinek.
Misją Fundacji Zaczytani.org jest promocja czytelnictwa i pomoc małym pacjentom. W 2018 roku fundacja rozpoczęła również program bajkoterapii. Wolontariusze odwiedzają szpitale, czytają dzieciom i wspólnie omawiają lektury. Inne działania Zaczytanych to otwieranie oddziałowych bibliotek w szpitalach w całej Polsce, coroczna Wielka Zbiórka Książek i stawianie Zaczytanych Ławek.
Zaczytane Ławki to nasze podziękowanie dla wszystkich, którzy włączyli się w Wielką Zbiórkę Książek. To dzięki ofiarności i zaangażowaniu mieszkańców możemy otwierać biblioteki w szpitalach. Mamy nadzieję, że nasze meble będą miejscami do zatrzymania się na chwilkę i…. poczytania książki - dodała Katarzyna Nawrocka z Fundacji Zaczytani.org
Rozpoczynający się właśnie literacki Festiwal Conrada w Krakowie jest dobrym pretekstem do podjęcia tej ciekawej czytelniczej inicjatywy. Dzięki niej chcemy także dać wyraz dbałości o "wyższą kulturę”, która towarzyszy nam od początku działalności. – dodała Anna Baranek, Menedżer PR Alior Banku.
Krakowskie spotkanie było wyjątkowo ponieważ jego celem była również edukacji młodzieży. Fundacjom i mecenasowi ławki zależało na tym by przedstawić mniej znaną twórczość Wisławy Szymborskiej w interesującej formie. Młodzież z krakowskich szkół miała okazję rozwiązywać zagadki związane z twórczością poetki, a następnie pisała inspirowane nią lepieje. Oto niektóre z nich autorstwa Zuzi Ryżak, Oli Wrotyńskiej oraz Zuzi Wyka.
Lepiej mieć zabójcze ego niźli nie znać Słowackiego.
Lepiej kłaść na grobie znicza niźli nie znać Mickiewicza.
Lepiej być pełnym wiecznej obawy niż nie znać Szymborskiej Wisławy.