Trwa ładowanie...
zabawka
30 grudnia 2013, 16:46

"Zabawka Boga", czyli na tropie niezwykłego artefaktu z czasów Jezusa

Drewnianego osiołka, którym w dzieciństwie bawił się Jezus Chrystus, poszukują bohaterowie powieści Tadeusza Biedzkiego "Zabawka Boga". Książka, której akcja toczy się na trzech kontynentach, przenosi czytelnika do czasów biblijnych i epoki wypraw krzyżowych.

"Zabawka Boga", czyli na tropie niezwykłego artefaktu z czasów JezusaŹródło: Elibri
d1qhtpt
d1qhtpt

Drewnianego osiołka, którym w dzieciństwie bawił się Jezus Chrystus, poszukują bohaterowie powieści Tadeusza Biedzkiego "Zabawka Boga". Książka, której akcja toczy się na trzech kontynentach, przenosi czytelnika do czasów biblijnych i epoki wypraw krzyżowych.

"W zabawce Boga", powieści historyczno-sensacyjnej opartej na faktach, Biedzki przybliża losy osób, którzy będąc posiadaczami przedmiotu należącego do Jezusa Chrystusa stali się powiernikami wielkiej tajemnicy chrześcijaństwa. Opisywane wydarzenia rozgrywają się na trzech kontynentach - w Azji, Afryce i Europie.

Bohaterowie książki, a wśród nich m.in. Jefraim, Alfeusz, Rajmund i Frumencjusz, choć żyli w różnych epokach - od starożytności, przez średniowiecze po współczesność - w pewnym momencie swego życia natknęli się na niezwykły artefakt, jakim był drewniany osiołek wystrugany dla Jezusa przez Józefa, męża Marii.

W 2010 r. o istnieniu jezusowego osiołka poinformował autora jego przyjaciel z czasów studiów Andrzej, mnich z etiopskiego klasztoru w Lalibeli. "(...) pragnę przekazać Ci tajemnicę, która gnębi mnie od dwóch lat. Jeśli zagłębisz się w nią i rozwiążesz zagadkę, być może odnajdziesz skarb. Byłby to skarb o niewyobrażalnej wartości, zarówno dla Ciebie, jak i całej ludzkości. Stałby się sensacją religijną, historyczną i naukową na skalę światową" - pisał w liście przesłanym z Etiopii Andrzej.

d1qhtpt

Autor podjął próbę rozwikłania zagadki - aby jednak tego dokonać, wraz z żoną udał się w podróż, jaką przed prawie dwoma tysiącami lat podążali matka Jezusa Maria i apostoł Jan. Droga wiodła m.in. przez Jerozolimę, Jerycho, Damaszek, Antiochię i Efez.

Tę samą trasę pokonał w XII w. Rajmund, rycerz zakonu templariuszy, który przez przypadek odnalazł zabawkę Jezusa, ukrywaną po jego śmierci przez Jefraima, mieszkańca Jerozolimy. Aby niezwykły przedmiot nie wpadł w niepowołane ręce, templariusz postanowił go strzec. Przed śmiercią ułożył wiersz-zagadkę ze wskazówkami dla potomnych, które umożliwiały odnalezienie osiołka.

Po prawie 800 latach dowiedział się o nim zakonnik Frumencjusz, który skradł z jednego z cysterskich klasztorów we Francji manuskrypt, w którym ukryty był list od Rajmunda. Trop prowadził do Etiopii, kolebki afrykańskiego chrześcijaństwa...

W powieści "Zabawka Boga" fikcja literacka przeplata się z faktami historycznymi. Autor ze szczegółami omawia różne aspekty życia codziennego pierwszych wyznawców Chrystusa w Ziemi Świętej, etiopskich chrześcijan oraz prowansalskich mnichów. Biedzki sporo miejsca poświęca także na objaśnienie tła opisywanych wydarzeń, opisuje m.in. wyprawy krzyżowe, dwór sułtana Saladyna, a także wygląd bliskowschodnich miast, jednych z największych metropolii antycznego świata.

W publikacji zamieszczono współczesne, wykonane przez autora fotografie z miejsc, do których przed setkami lat podróżowali bohaterowie książki.

Tadeusz Biedzki jest przedsiębiorcą, pisarzem, miłośnikiem historii; jego największą pasją są jednak podróże. Jedną z jego książek - "Sen pod baobabem" uznano za "Podróżniczą książkę 2012 roku".

Powieść "Zabawka Boga" opublikowało wydawnictwo Bernardinum.

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj