Trwa ładowanie...
d4opcdz

XXII Targi Książki Historycznej na Zamku Królewskim w Warszawie

Ponad 250 wydawców polskich i zagranicznych będzie promowało swoje książki podczas XXII Targów Książki Historycznej, które odbędą się na Zamku Królewskim w Warszawie od 28 listopada do 1 grudnia. Przyznana zostanie nagroda KLIO dla najlepszej książki historycznej.

d4opcdz
d4opcdz

Ponad 250 wydawców polskich i zagranicznych będzie promowało swoje książki podczas XXII Targów Książki Historycznej, które odbędą się na Zamku Królewskim w Warszawie od 28 listopada do 1 grudnia. Przyznana zostanie nagroda KLIO dla najlepszej książki historycznej.

Podczas XXII edycji Targów organizatorzy przygotowali konferencje i spotkania z autorami najpopularniejszych książek historycznych, pokazy grup rekonstrukcyjnych, lekcje muzealne dla dzieci a także spacery historyczne.

Zaplanowano także panele dyskusyjne, m.in. "Renesans architektury nadświdrzańskiej, renesans architektury świdermajer", seminaria a także dyskusje plenerowe, m.in. na temat książki Tomasza Sikorskiego i Marcina Kuleszy "Niezłomni w epoce fałszywych proroków. Środowiska +Tygodnika Warszawskiego+ 1945-1948" a także spotkania m.in. z Andrzejem Krzysztofem Kunertem, Anne Applebaum, Ludwikiem Stommą, Stanisławem Koziejem i Stanisławem Mikulskim. Przygotowano także Salon Książki Białoruskiej, na którym swoją ofertę prezentowali będą wydawcy białoruscy oraz Salon Książki Rosyjskiej.

"Już po raz piąty spotykamy się w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim, co bardzo nas cieszy. W tym roku odbędzie się także wiele wydarzeń towarzyszących Targom, które będą miały miejsce w Pałacu pod Blachą, co pokazuje jak prężnie ta impreza się rozwija" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Ziemowit Koźmiński, zastępca dyrektora ds. marketingu Zamku Królewskiego w Warszawie.

Nowością tegorocznej edycji imprezy będzie stoisko Warszawskiej Fiesty Modelarskiej a także stoisko Agencji Mienia Wojskowego, na którym dostępne będą elementy wyposażenia wojskowego. Ogłoszone zostaną także nazwiska laureatów tegorocznej edycji Nagrody Historycznej KLIO, przyznawanej od 1995 r. autorom książek i ich wydawcom za szczególny wkład w popularyzację historii. Oceniana jest nie tylko wartość poznawcza książek, ale także m.in. ich szata graficzna. Wydawnictwa są również nagradzane za publikację interesujących serii i cykli tematycznych. W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz 19.

d4opcdz

"Poziom jest bardzo wysoki. Za każdym razem mamy kontakt z wybitnymi dziełami naszych kolegów - historyków. W tym roku przyszło do oceny ponad 130 książek" - powiedział przewodniczący kapituły nagrody prof. dr hab. Tomasz Szarota. Wśród tegorocznych nominowanych w kategorii autorskiej znaleźli się: Stanisław Jaczyński za książkę "Ocaleni od zagłady. Losy oficerów polskich ocalałych z masakry katyńskiej", Waldemar Łazuga za "Kalkulować...Polacy na szczytach c.k. monarchii" oraz Agnieszka Jaczyńska za pracę "Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna - +pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie+ 1942-1943".

W kategorii monografii naukowych nominowano Martę Cobel-Tokarską za "Bezludną wyspę, norę, grób. Wojenne kryjówki Żydów w okupowanej Polsce", Mariusza Wołosa za książkę "O Piłsudskim, Dmowskim i zamachu majowym. Dyplomacja sowiecka wobec Polski w okresie kryzysu politycznego 1925-1926" oraz Patryka Pleskota za "Kłopotliwą pannę +S+. Postawy polityczne Zachodu wobec +Solidarności+ na tle stosunków z PRL (1980-1989)".

W kategorii edytorskiej wśród nominowanych znalazły się książki: "Portret Polski. Tradycja i świadomość historyczna" Krystyny Gutowskiej-Dudek, "Wielki terror 1937-1938" Tomasza Kizny, "Śladami zbrodni 1944-1956. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944-1956" pod redakcją naukową Tomasza Łabuszewskiego, "Stefan Kieniewicz - Henryk Wereszycki. Korespondencja z lat 1947-1990" oraz "Grypsy z Konzentrationslager Auschwitz Józefa Cyrankiewicza i Stanisława Kłodzińskiego" Ireny Paczyńskiej.

W kategorii varsaviana nominacją wyróżniono takie prace jak "Ormiańska Warszawa" Krzysztofa Stopki, Andrzeja A. Zięby, Armena Artwicha i Moniki Agopsowicz, "Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945-1952" Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Markiewicza, "Warszawskie kawiarnie literackie" Andrzeja Z. Makowieckiego, "Emillia Malessa +Marcysia+ 1909-1949" Marii Weber i "Przedwojenna żydowska Warszawa. Najpiękniejsze fotografie" Jarosława Zielińskiego.

d4opcdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4opcdz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj