XIX Targi Wydawców Katolickich
Tegoroczna edycja Targów odbędzie się w dniach 11-14 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.
- Targi zyskały już swoją pełnoletność. Dbamy o to, aby budować ciekawy program, który przyciągnie wszystkich zainteresowanych dobrą książką – mówił podczas konferencji prasowej, która odbyła się 9 kwietnia, ks. Roman Szpakowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. – Najważniejszą tegoroczną nowością jest wydłużenie Targów o jeden dzień. Rozpoczną się one nie jak dotychczas w piątek, a w czwartek.
- Z przyjemnością stwierdzam, że Targi Wydawców Katolickich bardzo dobrze wpisują się w misję i zadania Zamku Królewskiego. Bardzo nas to cieszy, że Zamek Królewski przez te kilka dnia staje się świątynią książek, jest to dla nas bardzo ważne – powiedział Ziemowit Koźmiński, zastępca Dyrektora Zamku Królewskiego ds. Marketingu. - Już po raz czwarty podejmujemy współpracę i mamy już ustalone terminy na kolejne lata.
W czasie Targów swój dorobek wydawniczy zaprezentuje ponad 140 wystawców. Będą to największe oficyny katolickie działające w Polsce, takie jak: Biały Kruk, Wydawnictwo M, Wydawnictwo Jedność, Apostolicum, Wydawnictwo WAM, Wydawnictwo Święty Wojciech, Edycja św. Pawła, Księgarnia św. Jacka, Wydawnictwo Znak, Dom Wydawniczy Rafael, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu oficyny zakonne, jak: W Drodze, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Homini-Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów czy Wydawnictwo Salezjańskie.
W Arkadach Kubickiego swoje osiągnięcia wydawnicze zaprezentują również oficyny o bardziej „świeckim” profilu, jednak na co dzień aktywne także w obszarze publikacji religijnych, historycznych czy naukowych: Bellona, Wydawnictwo Literackie, Czytelnik, Media Rodzina oraz wydawnictwa uczelniane z takich miast jak: Warszawa, Toruń, Szczecin, Olsztyn czy Rzeszów.
- Targi uzyskały już pełnoletność i markę. To miejsce przyciąga wiernych dobrej książce. Coraz więcej wydawców zgłasza się więc do udziału w targach, aby spełniać swoją misję. Nie bacząc na sytuację ekonomiczną, chcą tu być – mówił Henryk Podolski, skarbnik Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
Szczegółowy spis i plan wystawców dostępny jest na: www.swk.pl . Zapraszamy także na nową stronę internetową Targów Wydawców Katolickich działającą pod adresem: www.targikatolickie.pl oraz na profil Targów na Facebooku: www.facebook.com/targikatolickie?fref=ts
Podczas konferencji prasowej ogłoszono laureatów tegorocznej edycji Nagrody Małego FENIKSA dla osób i instytucji, które mogą poszczycić się największymi dokonaniami na polu promocji książek religijnych w mediach. Decyzją zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich do tego grona dołączyli: portal Deon.pl, Radio Warszawa, Radio RDN Małopolska oraz Krzysztof Ziemiec.
Tegorocznym zagranicznym Gościem Honorowym Targów Wydawców Katolickich będzie Wydawnictwo Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego.
Hala targowa otworzy swoje podwoje dla zwiedzających w czwartek 11 kwietnia o godz. 10. Dwie godziny później odbędzie się natomiast uroczystość oficjalnego otwarcia XIX Targów Wydawców Katolickich w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego.
W jej trakcie poznamy laureatów Nagrody FENIKS 2013. O Nagrodę ubiega się 46 wydawców. Książki i materiały multimedialne zostały zgłoszone w 10 kategoriach. W kategorii „literackiej” wpłynęło 25 zgłoszeń, w kategorii „nauki kościelne”– 38. W kategorii „edytorstwo” Kapituła Stowarzyszenia rozważała 17 tytułów, zaś w kategorii „książka dla dzieci” – 12. O nagrodę w kategorii „książka dla młodzieży”ubiegało się 10 pozycji, w kategorii „książka autora zagranicznego” – 36. W kategorii „seria wydawnicza”wpłynęło 17 zgłoszeń, w kategorii „publicystyka religijna”– 36, natomiast w kategorii „multimedia”– 10. Już w trakcie obrad Kapituły podjęta została również decyzja o wznowieniu kategorii „przekład”. Łącznie Kapituła nagrodziła i wyróżniła 32 publikacje.
Kapituła podjęła również decyzję w sprawie przyznania Nagrody Głównej FENIKS 2013 oraz Nagród FENIKS Specjalny. Ponadto powołano dodatkową Nagrodę – „Księga życia”.
Uroczysta Gala wręczenia Nagrody odbędzie się w sobotę 13 kwietnia (godz. 19.30), w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie przy ul. Kawęczyńskiej 53, a uświetni ją występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Jedną z nowych propozycji programowych Targów będą Dni Młodzieży, które zaplanowano na czwartek i piątek (11-12 kwietnia). Odbędą się one pod hasłem przewodnim „Papież i młodzież – razem” w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej (ul. Krakowskie Przedmieście 68). Honorowy Patronat nad tą inicjatywą objęła Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska.
W programie Dnia Młodzieży znalazły się warsztaty tematyczne, spotkania autorskie, debata problemowa oraz wieczór poezji. Ponadto w targowy piątek (12 kwietnia) wejście na Targi dla dzieci, młodzieży szkolnej i nauczycieli jest bezpłatne. – Zależy nam, by z bardzo bogatą ofertą XIX Targów Wydawców Katolickich zapoznały się również młodzież i środowisko szkolne - deklaruje ks. Roman Szpakowski sdb, dyrektor Targów Wydawców Katolickich.
Kluczowym punktem programu każdych Targów są spotkania czytelników z ich ulubionymi autorami. W tym roku na Targach pojawią się m.in. o. Leon Knabit, o. Maciej Zięba, Ewa Czerwińska, Cezary Gmyz, Leszek Śliwa, Andrea Tornielli, Jolanta Krzyżanek, Zbigniew Kaliszuk, ks. prof. Marek Starowieyski, ks. Jan Kaczkowski, Krzysztof Ziemiec, Jacek Moskwa, Marek Zając, Jakub Skiba, ks. Ireneusz Skubiś.
Tradycyjnie już program towarzyszący Targom nie ogranicza się jedynie do tematyki książkowej, spotkań autorskich czy dyskusji panelowych. Dlatego również podczas tegorocznej edycji tej wystawienniczej imprezy nie zabraknie atrakcji dla miłośników filmów dokumentalnych o tematyce religijnej, historycznej i patriotycznej, pochodzących z archiwum IPN i Stowarzyszenia Filmowców Katolickich oraz archiwum TVP m.in. o: bł. ks. Jerzym Popiełuszce, Ojcu Świętym bł. Janie Pawle II i św. Faustynie Kowalskiej. Na wszystkie projekcje filmowe, które odbywać się będą w sali kinowej Zamku Królewskiego od czwartku do niedzieli wstęp jest wolny.
Jednak tegoroczne Targi to nie tylko książki i wystawy ale także muzyka religijna, m.in. za sprawą koncertu i premiery płyty „Debiuty”.
Tradycyjnie już do udziału w wystawienniczej imprezie organizatorzy zapraszają całe rodziny. Specjalnie dla najmłodszych przygotowana zostanie strefa nauki i zabawy, zlokalizowana w namiocie i w pobliżu namiotu ustawionego przed Arkadami Kubickiego od strony Wisłostrady.
W niedzielę 14 kwietnia polecamy Państwa uwadze uroczystą Mszę świętą, która odprawiona zostanie w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie pod przewodnictwem J.E. ks. arcybiskupa Wacława Depo, Przewodniczącego Rady Episkopatu Polskiego ds. Środków Społecznego Przekazu. Msza transmitowana przez Program I Polskiego Radia.
Ponadto od piątku do niedzieli targowej ulicami Warszawy będzie jeździł specjalny tramwaj, który będzie bezpłatnie dowoził chętnych na Targi. W czasie trasy będą odbywały się konkursy, losowanie nagród, darmowych kart wstępu na Targi i inne ciekawe imprezy związane z książką.
Tramwaj poruszać się będzie trasą: Pętla Bazylika – Kawęczyńska-Bazylika – Kawęczyńska – Kijowska – Targowa – Zieleniecka – Most Poniatowskiego – Al. Jerozolimskie – Towarowa – Al. Solidarności – Targowa – Kijowska – Kawęczyńska – Pętla Kawęczyńska – Bazylika.
Szczegółowy program targowy znaleźć można na stronie: www.swk.pl oraz www.targikatolickie.pl
Czas trwania Targów
*
11 kwietnia 2013 r. – 10.00 – 18.30
*
12 kwietnia 2013 r. – 10.00 – 18.30
*
13 kwietnia 2013 r. – 10.00 – 18.30
*
14 kwietnia 2013 r. – 10.00 – 17.00
Wstęp na Targi
*
dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat, emeryci i renciści – 1 zł
*
dorośli – 3 zł
*
bilet rodzinny (Rodzice z dziećmi do 18 lat) – 5 zł
*
karnet na wszystkie dni targowe – 6 zł
*
w piątek, 12 kwietnia dla młodzieży wstęp wolny
Wstęp wolny (bezpłatny) na Targi:
*
bibliotekarze i księgarze – po wypełnieniu formularza rejestracyjnego
*
dziennikarze za okazaniem legitymacji prasowej
*
dzieci do lat 7 wyłącznie (pod opieką dorosłych)
*
12 kwietnia, młodzież szkolna