Trwa ładowanie...
d259p3u

XIII konkurs „Historii Bliskiej” zakończony

d259p3u
d259p3u

Poznaliśmy laureatów 13 edycji, prekursorskiego i niezwykle trudnego konkursu „Historia Bliska”, organizowanego przez Ośrodek KARTA.

Tegoroczna odsłona miała niełatwy, bo odwołujący się do historii najnowszej i budzącej żywe reakcje, temat: „Rok 1989: koniec, przełom, początek...?”.

- Plon konkursu to prace nad wyraz dojrzałe, oparte na relacjach wielu świadków historii, pokazujące wydarzenia z różnych perspektyw. Wiele z nich nadesłano z zakątków Polski, gdzie transformacja ustrojowa końca wieku odcisnęła swoje bolesne piętno – uważa pomysłodawczyni, koordynator i sekretarz konkursu Alicja Wancerz-Gluza.
Zdaniem Jury, w pracach szczególnie często podejmowano problematykę transformacji ustrojowej lat 90., która — głównie w małych miejscowościach, skąd nadesłano najwięcej prac — przybierała postać upadku zakładów produkcyjnych, likwidacji pegeerów, rosnącego bezrobocia i pauperyzacji społeczeństwa. Niemniej zaznaczony był tu też powrót społecznej podmiotowości w Polsce odzyskującej niepodległość.

- Wysiłek młodych autorów, który sprostali niełatwemu zadaniu badawczemu: wersyfikacji i opracowaniu samodzielnie zgromadzonych wielu źródeł, a w konkursie poprzeczka wymagań stawiana jest bardzo wysoko — zaznacza Alicja Wancerz-Gluza, znalazł swój finał 8 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie wręczono nagrody i wyróżnienia I stopnia 28 zespołom i autorom indywidualnym.

d259p3u

Łącznie nominowano 56 prac 106 autorów.

I indywidualne miejsce i nagrody w wysokości 2600 zł zajęły ex equo: Marta Paczkowska z Gimnazjum nr 16 w Szczecinie za film „...lepsza niż była, nie taka, jaką wymarzyliśmy” — rozmowy ze świadkami wydarzeń i o roli Szczecina w przemianach 1989 roku; Agata Szepe z II Liceum Ogólnokształcącego im. W. Wróblewskiego w Gliwicach za opowieść o wpływie przemian 1989 roku na życie mniejszości niemieckiej w Gliwicach-Ostropie, w wymiarze politycznym, ekonomicznym, kulturalnym, religijnym.

d259p3u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d259p3u