14 spektakli w wykonaniu 13 teatrów z ośmiu krajów będzie można obejrzeć na rozpoczynającym się w sobotę w Gdańsku XIII Festiwalu Szekspirowskim.
Wśród tegorocznych gości festiwalu, który potrwa dziesięć dni, wystąpią grupy teatralne z Francji, Niemiec, Polski, Rumunii, Szwajcarii, Węgier, USA i Wielkiej Brytanii.
- Bez wątpienia wydarzeniem w tym roku będzie „Hamlet” nowojorskiej The Wooster Group. To doskonały technicznie i ciekawy artystycznie teatr. W sposób doskonały zachowuje fabułę dzieła, co ułatwia widzowi odbiór spektaklu, a jednocześnie korzysta z nowatorskich rozwiązań takich jak np. wideo i kamery relacjonujące na żywo zdarzenia na scenie - powiedział prof. Jerzy Limon , dyrektor naczelny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i prezes Fundacji Theatrum Gedanense, organizujących festiwal.
Klasyczna tragedia Szekspira wyreżyserowana przez Elizabeth LeCompte widziana jest przez pryzmat brodwayowskiej adaptacji z 1964 r. Twórcą tamtego przedstawienia był John Gielgud, a tytułową rolę zagrał Richard Burton.
Festiwal otworzy spektakl „Kupiec Wenecki” grupy Propeller z teatru Watermill (Wlk. Brytania).
Przedstawienia odbywać się będą zarówno na scenach teatralnych w Gdańsku Gdyni i Sopocie, jak i też m.in. w teatrze leśnym i b. fabryce karabinów. W tym roku, po raz pierwszy, część sztuk Szekspira będzie można także obejrzeć w Słupsku, Pruszczu Gdańskim i Kościerzynie.
Atrakcyjnie zapowiada się podczas festiwalu cykl rozmów z aktorami, które będą odbywały się bezpośrednio po spektaklach. Zaplanowanych jest 10 takich spotkań. Festiwalowi, jak co roku, towarzyszą liczne dodatkowe imprezy m.in. międzynarodowa konferencja poświęcona zjawisku przenikania się sztuk multimedialnych i teatru Blending Media. Art in the theatre/theatre in the arts, performance, warsztaty aktorskie, seminarium dla nauczycieli oraz wykłady z cyklu Letnia Akademia Szekspirowska.