Trwa ładowanie...
bartoszewski
23-04-2010 13:38

Wznowienie książki prof. Bartoszewskiego o ratowaniu Żydów przez Polaków

Wznowienie książki prof. Bartoszewskiego o ratowaniu Żydów przez PolakówŹródło: Inne
d2170ym
d2170ym

Po niemal 40 latach od ostatniego wydania, wznowiono książkę Władysława Bartoszewskiego Ten jest z ojczyzny mojej, o ratowaniu Żydów przez Polaków podczas okupacji hitlerowskiej.

– Gdybym dziś przygotowywał ten tom nie zmieniłbym wiele – powiedział Władysław Bartoszewski podczas środowej promocji książki w Warszawie.

* href="http://ksiazki.wp.pl/wiadomosci/id,30970,wiadomosc.html"> PRZECZYTAJ WYWIAD Z WŁADYSŁAWEM BARTOSZEWSKIM * PRZECZYTAJ WYWIAD Z WŁADYSŁAWEM BARTOSZEWSKIM Tom Ten jest z ojczyzny mojej zawiera relacje i dokumenty ukazujące pomoc udzielaną ludności żydowskiej podczas okupacji niemieckiej. Autorzy - Władysław Bartoszewski i jego asystentka przy tej pracy Zofia Lewinówna - zgromadzili ponad 200 relacji, głównie ocalałych Żydów, ale też Polaków, którzy ich ratowali.
– Wartość tej książki polega także na tym, że w latach 60. żyli ludzie, którzy byli uczestnikami tamtych wydarzeń, byli na tyle młodzi żeby przypomnieć sobie fakty, nazwiska. Teraz to już niemożliwe - mówił Bartoszewski .

d2170ym

W marcu 1967 roku (choć na książce wydrukowano datę 1966) wydawnictwo Znak opublikowało książkę Ten jest z ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939-1945.
„Pierwszy w naszej literaturze niemal pełny obraz polskiej akcji pomocy Żydom, a pośrednio opis tragicznego losu ludności żydowskiej pod okupacją hitlerowską” – tak pisał o książce Jerzy Turowicz.
„Tygodnik Powszechny”, którym Turowicz kierował, zaangażował się wówczas w gromadzenie opublikowanych relacji.

Książka rozeszła się błyskawicznie. Ukazała się w wyjątkowym momencie - niedługo potem wybuchła w Izraelu wojna, zwana sześciodniową. Jednym z jej skutków była fala antyżydowskich ataków ze strony ówczesnego komunistycznego rządu polskiego. Antysemicka nagonka doprowadziła w roku 1968 do masowych wyjazdów polskich Żydów za granicę.

W tej atmosferze, pod koniec 1969 roku, ukazało się drugie wydanie książki, rozszerzone miedzy innymi o relacje pochodzące z polskiej emigracji m.in. tu właśnie po raz pierwszy znalazła się opowieść Jana Karskiego o jego misji poinformowania państw zachodnich o losie polskich Żydów.

Dziesięciotysięczny nakład znów rozszedł się błyskawicznie i od tego czasu dostępny był tylko w antykwariatach.
– Dostawałem wiele listów m.in. z USA z prośba o udostępnienie tej książki. Przez te lata udało się znaleźć dwa egzemplarze w warszawskich antykwariatach – wspominał Bartoszewski .

d2170ym

Obecna edycja przygotowana została w oparciu o drugie wydanie książki. Do tomu dołączono aktualną przedmową Bartoszewskiego oraz rozmowę, jaka przeprowadził z nim Marian Turski, prezes Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w grudniu 2004 roku. Zamieszczono też najważniejsze recenzje, które ukazały się w prasie po publikacji w latach 60. m.in. autorstwa Stefana Kisielewskiego i Daniela Passenta .
– Publikacja nie została uaktualniona ani poprawiona. Dokumentów się nie poprawia – podkreślił Turski.

- Gdybym dziś przygotowywał te książkę nie zmieniłbym wiele. Może we wstępnym szkicu odnotowałbym postęp wiedzy historycznej w ciągu minionych 40 lat. Może bym więcej napisał o trudnościach, na jakie napotykali ze strony współrodaków Polacy organizujący pomoc dla Żydów. Mógłbym tez napisać o własnych doświadczeniach - mówił Władysław Bartoszewski .

Tytuł tomu jest cytatem z wiersza Antoniego Słonimskiego .
– Ten jest z ojczyzny mojej, kto - gdy przychodzi chwila próby - identyfikuje się z ofiarami. Jest to przesłanie: człowiek, który w warunkach ekstremalnych identyfikuje się z ofiarami, ten właśnie człowiek zasługuje na uwagę, na uwiecznienie – mówił Władysław Bartoszewski .

Tom Ten jest z ojczyzny mojej opublikowało wydawnictwo Świat Książki.

d2170ym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2170ym

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj