Trwa ładowanie...

Wznowienie debiutu książkowego Ryszarda Kapuścińskiego

Wznowienie debiutu książkowego Ryszarda KapuścińskiegoŹródło: Inne
d2b327y
d2b327y

Ukazało się wznowienie debiutu książkowego Ryszarda Kapuścińskiego z 1962 roku – Busz po polsku .

– Rysiek przyszedł do Czytelnika z maszynopisem taki przygnębiony, bo inne wydawnictwo właśnie odrzuciło ten tekst – wspominał podczas wtorkowej promocji książki redaktor Kazimierz Widakowski.

d2b327y

– Powiedziałem Ryśkowi: „Ależ nie martw się, zostaw tekst, przeczytamy, zastanowimy się”. W rok później Busz się ukazał. To i tak było szybko, jak na tamte czasy. Debiutu Kapuścińskiego nie czepiała się jakoś cenzura. Tak rozpoczęła się trwająca ponad 40 lat współpraca Kapuścińskiego z wydawnictwem Czytelnik – opowiadał Widakowski, który Ryszarda Kapuścińskiego znał jeszcze ze studiów, a potem był redaktorem 10 jego książek wydanych w Czytelniku.

Opublikowany 45 lat temu Busz po polsku to jedyna książka w dorobku Kapuścińskiego w całości traktująca o Polsce. Akcja reportaży, publikowanych w latach 50. w „Polityce”, rozgrywa się w latach 50 i 60. na prowincji – w Olecku, w Puszczy Białowieskiej, nad Narwią, w okolicach Brodnicy, pod Mławą, we wsi Grunwald. Ich bohaterami są: flisak, stróż nocny, małorolny chłop, robotnicy sezonowi, wyrzuceni ze studiów, młodzi mężczyźni odbywający służbę wojskową.

– W +Buszu po polsku jest Polska taka, jaką naprawdę była w latach 50. To były czasy reportażu, a my ustanowiliśmy jego polską szkołę. Reportaż mówi o jednostkowych historiach, daje jednostkowe przykłady, a w takim jednostkowym wymiarze wolno było to wszystko krytykować i opisywać w czarnych barwach. Życie reportera wiązało się z biedą. Reporter musiał jechać w teren i spać w stogach siana, bo przecież nie było wtedy żadnych hoteli. Prowadziliśmy szare, ubogie życie. Ale to nam się bardzo podobało i dawało wielką satysfakcję – wspominał Kapuściński swój debiut po latach.

Busz po polsku ostatni raz wydany został w osobnej książce w roku 1979. Obecna edycja została wzbogacona w stosunku do pierwszego wydania o napisany w połowie lat 80. XX w. tekst zatytułowany Ćwiczenia pamięci, w którym Kapuściński opowiada o swoim dzieciństwie.

d2b327y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b327y

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj