Trwa ładowanie...
historia
23 kwietnia 2010, 13:50

Wznowienie Archeologii na wyrywki Jasienicy

Wznowienie Archeologii na wyrywki JasienicyŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

Po 53 latach od pierwszego wydania ukaże się wznowienie Archeologii na wyrywki Pawła Jasienicy - jednej z najmniej znanych pozycji klasyka polskiej książki historycznej.

Pisana w latach 1953-1956 Archeologia na wyrywki gromadzi reportaże archeologiczne Jasienicy i stanowi kontynuację książki Świt słowiańskiego jutra (1952), publikowanej w kolejnych wydaniach pod tytułem Słowiański rodowód .

Obecne wydanie Archeologii na wyrywki oparto na pierwszym, a zarazem jedynym wydaniu, przygotowanym przez Książkę i Wiedzę w 1956 roku w niewielkim nakładzie 3 tys. egzemplarzy. Książka pozostała więc mało znana, choć sam autor cenił ją bardziej od Świtu słowiańskiego jutra.

W latach 50. Jasienica odwiedzał wykopaliska, które były wówczas prowadzone przez polskich archeologów na Ziemiach Odzyskanych - m.in. w Biskupinie, a także w Gdańsku i Opolu. Jasienica pisze też o pozostałościach pogańskiego kręgu kultowego na podwrocławskiej Raduni, opisuje magiczne zwyczaje Ślązaków przedstawione w XIII-wiecznym dziele brata Rudolfa, cystersa z klasztoru w Rudach.

d29coz4

Ówczesna polska archeologia nastawiona była na szukanie dowodów dawnej obecności Słowian na Ziemiach Odzyskanych. Nie wszystkie teorie, które Jasienica przytacza w Archeologii na wyrywki , zyskały potwierdzenie w późniejszych badaniach.

Jasienica odwiedzał także wykopaliska na wschodzie kraju. Wraz z uczestnikami ekspedycji poszukiwał śladów historycznych Grodów Czerwieńskich - w Gródku Nadbużnym (dawny gród Wołyń), wsiach Czermnie (Czerwień) i Sąsiadce (Sutiejsk).

W Archeologii na wyrywki Jasienica przypomina dzieje Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, najstarszego i największego ongiś regionu górniczo-hutniczego na ziemiach polskich. Odwiedza także wsie kurpiowskie, kreśląc zarazem obraz prowincjonalnej Polski z wczesnych lat pięćdziesiątych.

Książka Archeologia na wyrywki ukaże się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj