Po 53 latach od pierwszego wydania uka偶e si臋 wznowienie Archeologii na wyrywki Paw艂a Jasienicy - jednej z najmniej znanych pozycji klasyka polskiej ksi膮偶ki historycznej.
Pisana w latach 1953-1956 Archeologia na wyrywki gromadzi reporta偶e archeologiczne Jasienicy i stanowi kontynuacj臋 ksi膮偶ki 艢wit s艂owia艅skiego jutra (1952), publikowanej w kolejnych wydaniach pod tytu艂em S艂owia艅ski rodow贸d .
Obecne wydanie Archeologii na wyrywki oparto na pierwszym, a zarazem jedynym wydaniu, przygotowanym przez Ksi膮偶k臋 i Wiedz臋 w 1956 roku w niewielkim nak艂adzie 3 tys. egzemplarzy. Ksi膮偶ka pozosta艂a wi臋c ma艂o znana, cho膰 sam autor ceni艂 j膮 bardziej od 艢witu s艂owia艅skiego jutra.
W latach 50. Jasienica odwiedza艂 wykopaliska, kt贸re by艂y w贸wczas prowadzone przez polskich archeolog贸w na Ziemiach Odzyskanych - m.in. w Biskupinie, a tak偶e w Gda艅sku i Opolu. Jasienica pisze te偶 o pozosta艂o艣ciach poga艅skiego kr臋gu kultowego na podwroc艂awskiej Raduni, opisuje magiczne zwyczaje 艢l膮zak贸w przedstawione w XIII-wiecznym dziele brata Rudolfa, cystersa z klasztoru w Rudach.
脫wczesna polska archeologia nastawiona by艂a na szukanie dowod贸w dawnej obecno艣ci S艂owian na Ziemiach Odzyskanych. Nie wszystkie teorie, kt贸re Jasienica przytacza w Archeologii na wyrywki , zyska艂y potwierdzenie w p贸藕niejszych badaniach.
Jasienica odwiedza艂 tak偶e wykopaliska na wschodzie kraju. Wraz z uczestnikami ekspedycji poszukiwa艂 艣lad贸w historycznych Grod贸w Czerwie艅skich - w Gr贸dku Nadbu偶nym (dawny gr贸d Wo艂y艅), wsiach Czermnie (Czerwie艅) i S膮siadce (Sutiejsk).
W Archeologii na wyrywki Jasienica przypomina dzieje Staropolskiego Okr臋gu Przemys艂owego, najstarszego i najwi臋kszego ongi艣 regionu g贸rniczo-hutniczego na ziemiach polskich. Odwiedza tak偶e wsie kurpiowskie, kre艣l膮c zarazem obraz prowincjonalnej Polski z wczesnych lat pi臋膰dziesi膮tych.
Ksi膮偶ka Archeologia na wyrywki uka偶e si臋 nak艂adem wydawnictwa Pr贸szy艅ski i S-ka.