Trwa ładowanie...
d28vbtj

Wystawa z okazji 25. rocznicy śmierci Arkadego Fiedlera

d28vbtj
d28vbtj

Fotografie, film dokumentalny oraz pamiątki po podróżniku Arkadym Fiedlerze można od poniedziałku oglądać w Poznaniu na wystawie „Arkady Fiedler - podróż w czasie i przestrzeni”, zorganizowanej z okazji 25. rocznicy śmierci autora Dywizjonu 303 .

Główną częścią wystawy są zdjęcia z podróży Fiedlera na Madagaskar w latach 1937-1938 przygotowanej przez "National Geographic" oraz prezentacja jedynego filmu, który powstał na temat pisarza pt: „Arkady Fiedler”.

Oprócz tego w poznańskiej Wadze na Starym Rynku można obejrzeć pamiątki z podróży Fiedlera : gabloty z motylami, maski afrykańskie i indiańskie, tam-tamy, figury afrykańskie, indiańskie rakiety śnieżne, flety czy rękopisy książek podróżnika.

Ciekawostkami są maszyna do pisania używana przez podróżnika oraz aparaty fotograficzne używane przez Fiedlera podczas wypraw oraz w czasie II wojny światowej.

Wystawę uzupełnią fotografie związane z Dywizjonem 303, z czasów, kiedy Fiedler opisywał tę jednostkę oraz fotografie z podróży do Meksyku i Peru.

d28vbtj

Wystawę można oglądać do środy. Jej zwieńczeniem będzie spotkanie, podczas którego potomkowie podróżnika Marek Fiedler i Arkady Radosław Fiedler wraz z rodzinami oraz słynni podróżnicy: Elżbieta Dzikowska i Olgierd Budrewicz będą opowiadali o Fiedlerze .

Arkady Fiedler (1894-1985) był znanym podróżnikiem, autorem ponad 30 książek. Jego powieści, zbeletryzowane reportaże i gawędy podróżnicze osiągnęły łączny nakład ponad 9 mln egzemplarzy.

Fiedler był powstańcem wielkopolskim. Jego pierwsza większa publikacja, Przez wiry i porohy Dniestru, ukazała się w 1924 r. W następnych latach podejmował wyprawy myśliwskie i podróżnicze do Skandynawii, Ameryki Południowej i Północnej.

Duży rozgłos przyniosły mu powieści Ryby śpiewają w Ukajali (1935) oraz Kanada pachnąca żywicą (1936). Odwiedził przed wojną Palestynę i Madagaskar.

d28vbtj

Wybuch II wojny światowej zastał go na Tahiti, skąd przedostał się do polskich oddziałów do Francji i następnie do Anglii, a do 1943 r. pływał na polskich statkach handlowych, m.in. do USA, Gujany i Brazylii. Okres wojenny opisał w dwóch książkach: Dywizjon 303 i Dziękuję ci, kapitanie!.

Po powrocie do kraju osiadł na stałe w rodzinnym Puszczykówku koło Poznania. Kontynuował jednak podróże po świecie, m.in. do Afryki Zachodniej, Brazylii, Meksyku, Kanady, Indochin i ZSRR. Każda z tych podróży owocowała kolejnymi książkami. Zmarł 7 marca 1985 roku.

d28vbtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj