Trwa ładowanie...
dnee12h

Wystawa szwedzkich zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN

dnee12h
dnee12h

W Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk otwarto we wtorek wystawę prezentującą część jej zbiorów dotyczących Szwecji. Na ekspozycji zobaczyć można książki, mapy oraz dzieła plastyczne.

Jak poinformowała Grażyna Pobłocka-Hofman z konsulatu szwedzkiego w Gdańsku, na wystawie zatytułowanej „Miscellanea szwedzkie”, zgromadzono m.in. dzieła literatury szwedzkiej, głównie z XIX wieku oraz przełomu XIX i XX wieku, w wydaniach oryginalnych i przekładach na inne języki.

Wystawa prezentuje także malownicze widoki z końca XIX w. zamku Skokloste i Uppsali autorstwa Karla Johana Billmarka, szwedzkiego litografa działającego w Sztokholmie i Paryżu. Zwiedzający zobaczą również litografie ukazujące zabudowę Sztokholmu z 1842 roku.

Na wystawie znalazła się też „Alegoria Królestwa Szwecji pośród personifikacji cnót”, miedzioryt Georga Christopha Eimmarta z 1674 roku według obrazu Davida Klockera Ehranstrahla.

Cenne eksponaty na wystawie to także mapy Szwecji, w tym pierwszy szwedzki atlas Morza Bałtyckiego wykonany przez szwedzkiego geodetę Petera Gedda z 1695 roku. Egzemplarz, będący w posiadaniu Biblioteki Gdańskiej PAN zawiera odręczną dedykację autora dla miasta.

Wystawa w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk potrwa do 2 lipca.

dnee12h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnee12h

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj