Trwa ładowanie...

Wystawa prac Różewicza i Geta-Stankiewicza w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Wystawa prac Różewicza i Geta-Stankiewicza w Muzeum Narodowym we WrocławiuŹródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
d11puq7
d11puq7

Dwadzieścia plansz zawierających wiersze poety Tadeusza Różewicza i rysunki artysty-grafika Eugeniusza Geta-Stankiewicza można oglądać na wystawie „cd. Nauki chodzenia”, którą otwarto we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Dyrektor muzeum Mariusz Hermansdorfer podkreślił, że wśród przedstawicieli różnych dyscyplin artystycznych bardzo rzadko zdarza się, żeby wspólnie podejmowali oni pewne tematy i kreowali nową artystyczna rzeczywistość.

- Poeta, pisarz czy grafik, żeby coś stworzyć, potrzebują komfortu ciszy i spokoju. Czasem jednak to, co realizują, łączy się ze sobą i z taką wyjątkową sytuacją mamy do czynienia w przypadku Różewicza i Geta-Stankiewicza - powiedział dyrektor.

Na wystawie znalazły się plansze z grafikami Geta-Stankiewicza połączone z wierszami Różewicza i rysunkami obu twórców. Inspiracją do powstania tych utworów, a zarazem motywem je łączącym, stał się styropianowy model w kształcie litery Y autorstwa Jana Jaromira Aleksiuna.

d11puq7

Praca nad prezentowanymi w muzeum planszami trwała prawie dwa lata.
- To taka sałatka, którą należy się delektować nie rozdzielając jej na poszczególne składniki - tłumaczył wcześniej Get-Stankiewicz, ale pytany o szczegóły wspólnej pracy, nie chciał o nich mówić.

Na wystawie znalazły się także płyty miedziorytnicze, które posłużyły do wykonania rysunków. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 sierpnia.

Współpraca Różewicza z Getem-Stankiewiczem trwa od połowy lat 90. Twórcy zorganizowali m.in. wspólną wystawę w Muzeum Narodowym we Wrocławiu pt. „Zabawy przyjemne i pożyteczne”. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 80 prac Geta-Stankiewicza - grafiki, obrazy i jedna rzeźba.

Eugeniusz Get-Stankiewicz urodził się w 1942 roku w Oszmianie koło Wilna. Studiował na wydziale architektury Politechniki Wrocławskiej, potem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W latach 1982-1985 był wykładowcą grafiki na uczelni. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jest laureatem wielu nagród.

Tadeusz Różewicz , poeta, dramaturg i prozaik, urodził się w 1921 r. w Radomsku. Podczas II wojny był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie studiował w Krakowie. Od 1968 r. mieszka we Wrocławiu. Publikuje w "Odrze" i w Ossolineum. Jego najbardziej znane i najczęściej wystawiane dramaty to Kartoteka , Stara kobieta wysiaduje, Białe małżeństwo.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj