Trwa ładowanie...
dh5hepx
teatr
23-04-2010 13:43

Wystawa poświęcona Konradowi Swinarskiemu w Katowicach

dh5hepx
dh5hepx

Zdjęcia z prób i spektakli teatralnych, kostiumy ze spektakli i ich szkice, prywatne pamiątki, fragmenty wywiadów - to tylko niektóre eksponaty zaprezentowane na wystawie „Konrad Swinarski - proces twórczy reżysera wybitnego”.

Od wtorku do 18 maja wystawę można oglądać w Muzeum Historii Katowic. W Katowicach trwa właśnie X Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje, gdzie pięciu reżyserów walczy o główną nagrodę, czyli Laur Konrada, upamiętniający właśnie Swinarskiego.

- Naszym założeniem było pokazanie procesu twórczego. On zaczyna się w głowie reżysera, gdzieś jest ta iskra, która mówi „Właśnie to chcę zrobić”. Potem zaczynają się rozmowy ze scenografami, kompozytorem, potem próby, projekty kostiumów, budowa scenografii. Geniusz Swinarskiego polega na tym, że mimo tej rozrastającej się machiny, wszystkich osób, z których każda była osobowością i każdej pozwalał tworzyć, przeprowadzał własną myśl - powiedziała komisarz wystawy Maria Katarzyna Gliwa.

- Konrad Swinarski pracował w teatrach tradycyjnych, realizował spektakle jak wielu innych reżyserów. Robił jednak przedstawienia, które miały szeroki oddźwięk i zmieniały dusze ludzi - dodała.

Na wystawie znalazły się więc fragmenty wywiadów, jakich udzielił Swinarski, fotosy ze spektakli, fragmenty scenografii, kostiumy, ich projekty i szkice. Są prywatne zdjęcia reżysera, jego rodziny i ulubione przez niego zdjęcie żony. Udokumentowano spektakle zrealizowane w teatrach niemieckich i polskich, w tym w Starym Teatrze w Krakowie.

dh5hepx

To właśnie wyreżyserowane na tej scenie polskie narodowe dramaty: „Dziady” Adama Mickiewicza (1973 r.) i „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego (1974 r.) zapewniły Swinarskiemu poczesne miejsce w historii polskiego teatru.

- Tam reżyserował najwięcej, ponieważ z tymi aktorami chyba najlepiej się dogadywał. Wiele prób, dyskusji, odbywało się w jego mieszkaniu. Tam się wytworzył jakiś specyficzny klimat, oni go kochali, on kochał ich. To spowodowało, że te spektakle były bardzo poruszające, ci aktorzy poszliby za nim w ogień, a on za nimi - podkreśliła komisarz wystawy.

Konrad Swinarski urodził się w 1929, zginął w wypadku lotniczym w roku 1975. Reżyser teatralny, telewizyjny, operowy, filmowy i scenograf, jeden z najwybitniejszych polskich twórców teatralnych XX wieku.

dh5hepx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh5hepx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj