Trwa ładowanie...
d4254hq

Wystawa o sztukach Witkacego w Trójmieście

d4254hq
d4254hq

Projekty scenografii, zdjęcia, afisze i kostiumy z 22 spektakli dzieł Witkacego wystawionych przez trójmiejskie teatry można będzie oglądać od środy w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Grania dwóch spektakli – „Szewców” oraz „Bezimiennego dzieła” zakazała komunistyczna cenzura.

Rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Gdańsku Małgorzata Posadzka poinformowała, że wystawa adresowana jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej i ma być pretekstem do poznania twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza i jej percepcji w teatrze. Ekspozycja potrwa do 18 kwietnia.

Po raz pierwszy sztuka Witkacego trafiła na deski gdańskiego teatru 12 października 1957 r. Reżyserii „Szewców” podjął się Zygmunt Huebner. Po premierze i dwóch próbach generalnych z udziałem publiczności w Teatrze Kameralnym w Sopocie cenzura zakazała jednak dalszych spektakli. Twórcy przedstawienia uznali jednak, że ich dzieło musi zostać udokumentowane. Już przy pustej widowni „Szewców” zagrano jeszcze raz, a całość sfotografował Edmund Zdanowski. Zdjęcia wykonywał co kilka minut. Zachowało się z tego 291 ponumerowanych klatek, ale tylko jako odbitka stykowa, negatyw zaginął.

Pecha miała także inna inscenizacja utworu Witkacego . Po próbie generalnej „Bezimiennego dzieła” 12 czerwca 1968 r. w reżyserii Zbigniewa Bogdańskiego i scenografii Mariana Kołodzieja ponownie zainterweniował komunistyczny cenzor i spektakl nie został już pokazany widzom.

d4254hq

- Trudno powiedzieć, czym kierowała się cenzura podejmując takie decyzje. Niewątpliwie były to spektakle traktujące o rewolucji i zrobione dość politycznie - powiedziała kustosz wystawy w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, Małgorzata Abramowicz.

Twórczość Witkacego doczekała się do dziś 22 inscenizacji w Trójmieście. Sztuki tego autora wystawiały gdański Teatr Wybrzeże i Miniatura, w Gdyni - Teatr Miejski i Muzyczny, a w Sopocie - Stajnia Pegaza.

Stanisław Ignacy Witkiewicz pseud. Witkacy (1885 - 1939) był malarzem, fotografem, pisarzem, dramaturgiem i filozofem. W dzieciństwie nie chodził do szkoły. Edukację zapewnił mu ojciec malarz i krytyk sztuki Stanisław Witkiewicz , który sprowadzał do domu wybitnych korepetytorów.

Pierwsze twórcze próby Witkacy podjął mając osiem lat. Napisał wówczas tzw. dramaty dziecięce Karaluchy, Król i złodziej. W 1910 r. zadebiutował powieścią 622 upadki Bunga, czyli demoniczna kobieta . Do najbardziej znanych jego dzieł literackich należą: Szewcy , Niemyte dusze , Pożegnanie jesieni i Nienasycenie. 18 września 1939 r. w dzień po agresji Armii Czerwonej na Polskę popełnił samobójstwo w Jeziorach w ówczesnym woj. poleskim.

d4254hq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4254hq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj