Trwa ładowanie...
d10435d

Wystawa manuskryptów „Beethoven i jego Wiedeń”

d10435d
d10435d

Ponad dwadzieścia manuskryptów Beethovena, Mozarta, Schuberta, Brucknera i Cherubiniego można zobaczyć na wystawie „Beethoven i jego Wiedeń”, którą we wtorek otwarto w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

Wystawa towarzyszy 12. Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena, który w niedzielę rozpocznie się w Warszawie i potrwa do 22 marca w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku i Białymstoku.

Prezentowane na wystawie autografy pochodzą ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, które obecnie przechowywane są w Bibliotece Jagiellońskiej.

Wśród wystawionych manuskryptów wielkich mistrzów zobaczyć można m.in. kieszonkowy szkicownik Beethovena, w którym zapisywał on pomysły do słynnej 9. Symfonii. Szkicownik składa się z dwóch zeszytów. Pierwszy z nich został zapisany jesienią 1823 r., w drugim zawarte są notatki z zimy 1823/24, kiedy to kompozytor szkicował Finał 9. Symfonii. Na wystawie zobaczyć można też notatnik Beethovena, nazywany szkicownikiem Eroiki.

d10435d

*Oprawę dla wystawionych manuskryptów stanowią kolorowane akwarelą litografie i akwaforty oraz miedzioryty i staloryty z widokami Wiednia z pierwszej połowy XIX w. * - Aby przybliżyć charakter i urok Wiednia czasów Beethovena na wystawie pokazano m.in. akwaforty kolorowane akwarelą. Na przykład akwafortę przedstawiającą kawiarnię na Praterze, w której kwartet Josepha Boehma grał ostatnie beethovenowskie kwartety smyczkowe, koncepcją brzmienia i wyrazu muzycznego wybiegające daleko poza epokę oświecenia - powiedziała dyrektor Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Elżbieta Penderecka.

Na wystawie zobaczyć można też druki muzyczne, wśród nich kilka pierwodruków, dzieł Beethovena, Mozarta i Haydna.

Wystawę „Beethoven i jego Wiedeń”, zorganizowaną przez Bibliotekę Jagiellońską, będzie można oglądać do 21 marca.

d10435d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10435d

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj