Wystawa ilustracji do książek o trudnych dla dzieci tematach
Wystawę ilustracji do książek o trudnych dla dzieci tematach, m.in. o tożsamości i lęku, prezentuje do 18 listopada krakowska Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Ilustracje zawarte w książkach mają ułatwić najmłodszym zrozumienie zawiłych treści
Wystawę ilustracji do książek o trudnych dla dzieci tematach, m.in. o tożsamości i lęku, prezentuje do 18 listopada krakowska Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Ilustracje zawarte w książkach mają ułatwić najmłodszym zrozumienie zawiłych treści.
Na wystawie znalazły się obrazy olejne, malowidła tworzone przy użyciu kobiecych kosmetyków oraz rysunki; wszystkie prezentują bohaterów książek lub sceny z opowieści wydanych przez Bunkier Sztuki przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Autorami kilkunastu przedstawionych prac są polscy artyści: Olaf Brzeski, Dorota Buczkowska, Przemek Czepurko, Mikołaj Małek, Joanna Pawlik, Agnieszka Piksa, Marta Ruszkowska.
Bogato ilustrowane opowieści tworzą serię wydawniczą, realizowaną w ramach projektu edukacyjnego Mały Klub Bunkra Sztuki. Seria składa się z siedmiu książek. "Są to historie pisane z myślą o dzieciach, ale dla dorosłych, którzy czytają najmłodszym, ich przekaz może być równie ciekawy. To głównie bajki podejmujące trudne dla dzieci tematy, jak np. tożsamość, pokonywanie lęku, tolerancja" - powiedziała w czwartek PAP kuratorka wystawy Anna Bargiel.
Podkreśliła ważną rolę, pełnioną w książkach przez ilustracje. "Obraz, który uzupełnia tekst, ma ułatwić najmłodszym czytelnikom zrozumienie trudnych zagadnień. Zawarte w publikacjach słowa i obrazy pozostają ze sobą w dialogu i wzajemnie się uzupełniają, nadając nowe, nieoczekiwane sensy, pobudzając wyobraźnię i pogłębiając komunikację z odbiorcą" - tłumaczyła kuratorka ekspozycji.
Autorami bajek, do których ilustracje wystawia Bunkier Sztuki, są: Justyna Bargielska, Sylwia Chutnik, Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rejmer, Sławomir Shuty, Magdalena Stoch.